Spania U21 – Elveția U21 2-1, în sferturile de finală ale Campionatului European de tineret. Ibericii obțin biletul de acces în semifinale, după un succes la limită în Giulești

Spania U21 a învins-o pe Elveția U21, scor 2-1, în sferturile de finală ale Campionatului European de tineret, într-o partidă disputată pe stadionul Giulești, din București! Meciul a fost televizat pe TVR 1.

Spania U21 – Elveția U21 2-1, în sferturile de finală ale Campionatului European de tineret

După ce Israel și-a asigurat în seara zilei de sâmbătă prezența în semifinale, reușind să elimine țara gazdă, Georgia, la loviturile de departajare, a venit rândul elevilor lui Santiago Denia să obțină calificarea, tot după un meci care a durat 120 de minute.

Spania a fost echipa care a dominat marea majoritate a meciului de pe stadionul Giulești, însă a reușit să deschidă scorul târziu, abia în minutul 68, prin Sergio Gomez, care l-a învins pe portarul Saipi cu un șut din careu.

Ibericii s-au relaxat pe final, iar în minutele suplimentare, Elveția a dat lovitura prin „călăul” României de la Lucerna, Zeki Amdouni. Atacantul care a marcat o „dublă” în preliminariile Campionatului European de seniori în poarta lui Horațiu Moldovan a înscris în minutul 90+1 golul egalării și a împins jocul în prelungiri.

Trupa lui Patrick Rahmen nu a rezistat presiunii puse de „Furia Roja”, iar în prima repriză din timpul suplimentar, Juan Miranda, fundașul lui Betis, a dat lovitura și a făcut 2-1 pentru Spania, marcând golul care duce reprezentativa condusă de Santiago Denia în semifinale.

Echipele de start

Spania: Tenas – Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco, Baena – Sancet – Rodri, Ruiz, Gomez
Rezerve: Agirrezabala, Roman – Camello, Gila, Guillamon, Martinez, Riquelme, Sanchez, Veiga, Oroz, Bernabe, Barrenetxea
Antrenor: Santiago Denia

Elveția: Saipi – Blum, Stergiou, Amenda, Vouilloz – Rieder, Jashari – Males, Imeri, Ndoye – Amdouni
Rezerve: Ammeter, Keller – Burch, Krasniqi, Kronig, Muller, Omeragic, Sohm, Bares, Stojilkovic, Di Giusto, Von Moos
Antrenor: Patrick Rahmen

Campionatul European U21, turneul final de tineret cu cea mai mare asistență din istorie

„Campionatul European UEFA U21 din Georgia și România a devenit turneul EURO U21 cu cea mai mare asistență din istorie.

Un nou record a fost stabilit, după ce 44,338 de persoane au participat la meciul din faza sferturilor de finală dintre Georgia și Israel, pe stadionul Paichadze din Tbilisi, cea mai mare asistență pentru un singur meci din istoria turneelor finale EURO U21, la masculin.

Un total de 250,746 de oameni au fost prezenți până acum la meciurile din acest turneu, doborând precedentul record de 243,995 de oameni, stabilit la turneul final din Polonia, 2017”, a anunțat UEFA.

Publicat: 02 07. 2023, 00:31
Actualizat: 02 07. 2023, 00:46