Cosmin Contra a fost suporterul României la Budapesta și a remarcat mutările lui Adrian Mutu cu Olanda U21: „Am văzut o echipă mult mai incisivă!” | EXCLUSIV ProSport Live

Cosmin Contra zambeste amar alaturi de tabela de marcaj dupa meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Astra Giurgiu, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe stadionul Dinamo din Bucuresti, sambata 14 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Cosmin Contra a urmărit din tribune remiza României U21 cu Olanda U21, scor 1-1, iar tehnicianul a mărturisit la ProSport Live că a fost impresionat de revenirea spectaculoasă a tricolorilor, care puteau chiar să câștige.

Fostul internațional român a remarcat că Adrian Mutu a fost inspirat la pauză, dovadă că tricolorii mici au ratat două ocazii mari în repriza secundă.

• ProSport a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul European de Fotbal U21, din Ungaria și Slovenia. Andrei Trifan, Alin Grigore și Mihai Pop (video+foto) transmit cele mai noi informații de la fața locului.

Cosmin Contra, după România U21 – Olanda U21: „Am luat un punct mare, dar puteam să câștigăm!”

„Am luat un punct mare, cu o echipă foarte bună din punct de vedere fizic, tactic, tehnic. Ne-au dominat prin posesie, au și înscris, dar Mutu a reușit la pauză să facă anumite modificări și am văzut o echipă mult mai incisivă. Am dominat pe final, puteam să câștigăm.

Cred că este un rezultat echitabil, deși puteam să batem, după jocul din a doua repriză. E timp suficient să recuperezi jucătorii. Am alergat mult după ei, efort foarte mare și am terminat foarte bine, iar acesta este un lucru pozitiv. Sunt jucători tineri, recuperarea poate fi rapidă. E clar că meciul cu Ungaria e foarte important”, a spus Cosmin Contra, la ProSport Live.

Fostul selecționer al României a fost impresionat de evoluția lui Andrei Ciobanu și i-a lăudat în mod special pe mijlocașii echipei noastre.

„Mi-a plăcut Ciobanu, a făcut risipă de efort, a dat gol, a făcut un meci mare. Olaru mi-a plăcut, cei de la mijlocul terenului. Mă așteptam poate mai mult de la Mățan și Moruțan. Ganea s-a zbătut mult. Olanda a avut doar o ocazie în repriza a doua, am stat fizic bine, sunt lucruri pozitive după acest meci. Cred că am văzut lucruri foarte bune”, a punctat Contra, la ProSport Live.

Publicat: 25 03. 2021, 00:48
Actualizat: 25 03. 2021, 00:51