Ciprian Marica a prins curaj după victoria cu Finlanda: „Când nimeni nu mai spera, tipic nouă, avem din nou șanse în această grupă” | VIDEO

This browser does not support the video element.

Fostul internațional Ciprian Marica (36 de ani) spune că victoria echipei naționale a României cu Finlanda îi readuce pe „tricolori” în calculele pentru primele două locuri ale clasamentului.

Reprezentativa noastră a început dezastruos Liga Națiunilor, 0-2 cu Muntenegru și 0-1 cu Bosnia și Herțegovina, însă a reușit să câștige al treilea meci, 1-0 pe teren propriu cu Finlanda.

Ciprian Marica a aplaudat succesul din Giulești și spune că „tricolorii” au acum, din nou, speranțe că vor încheia grupa pe una dintre primele două poziții.

Victoria cu Finlanda i-a dat curaj lui Ciprian Marica

Fostul atacant al echipei naționale, Ciprian Marica, spune că succesul cu Finlanda ne readuce în calculele pentru primele două poziții, chiar dacă „tricolorii” au fost învinși în primele două partide.

Prezent la meciul de retragere al lui Adrian Mutu de la Cluj, din cadrul Sports Festival, fostul internațional spune că succesul împotrova nordicilor i se datorează, în bună măsură, portarului Florin Niță, care a ținut intactă poarta formației noastre.

„Când nimeni nu mai spera, tipic nouă, renaștem și avem iarăși șanse în aceasta grupă. Nu e totul pierdut, vedem că băieții pot. Am văzut că românii care au fost la stadion au încurajat naționala noastră chiar și după doua înfrângeri. Au fost al 12 lea jucător și România câștigă și ne menținem șansele.

Ne lasă bateriile sau le folosim ori în prima repriză, ori în a doua. Nu putem să ținem 90 de minute, să avem un ritm de joc, să avem constanță. Am căzut în a doua repriza, ne-am chinuit puțin. Dar și în fotbal, că și în viață, ai nevoie de putina șansă.

Nță într-o seară de zile mari, ne-a scos. Pușcaș trebuie să aibă un moral bun în continuare, o să vină și goluri. Eu îl susțin și am încredere în el, chiar dacă a ratat. Giuleștiul crează așa o atmosferă frumoasă”, a declarat Ciprian Marica.

Publicat: 13 06. 2022, 17:09
Actualizat: 13 06. 2022, 17:13