Școala „Aurel Vlaicu” din Arad a câștigat etapa a doua a Cupei Hagi Danone. Un fundaș stânga de meserie a fost desemnat cel mai bun portar

Școala „Aurel Vlaicu” a câștigat etapa a doua zonală din cadrul celei de-a zecea ediții a Cupei Hagi Danone și va reprezenta Aradul la turneul final de la Constanța.

În finală, Școala „Aurel Vlaicu” s-a impus în fața celor de la Școala „Regina Maria”, scor 2-0. Pe treapta a treia a podiumul s-a clasat Școala „P.D. Țichindeal”. Mario Salka (LTCPM Arad) a fost desemnat golgheterul competiției, cu zece goluri, iar cel mai bun portar al turneului a fost Daian Tăuțan (Școala „Aurel Vlaicu”), cel care evoluează ca fundaș stânga la echipa sa de club, Atletico Arad: „Domnul profesor a decis să stau în poartă, pentru că nu aveam portar! Cred că acum îmi place mai multacest post, decât cel de fundaș! Important este că ne-am calificat la turneul de la Constanța, dar ce frumos ar fi să ajungem la Barcelona!”, a declarat Tăuțan.

Copiii au fost premiați de Adrian Lucaci, fostul jucător de la UTA, Steaua București și Sportul Studențesc, și Iosif Lovaș, „cangurul” din poarta României care a câștigat medalia de bronz la Mondialul de juniori din 1981.

LPS Banatul și Școala „Aurel Vlaicu” sunt primele echipe calificate. În prima fază, Cupa Hagi Danone are șase etape zonale, la care participă echipele celor mai bune școli din regiune. După Timișoara și Arad vor urma:

• 3. Etapa Zonală Tg. Mureș| Baza Sportivă Complex Mureș Weekend (13-14 Aprilie)
  • 4. Etapa Zonală București | LPS „Mircea Eliade” (10-11-12 Mai)
  • 5. Etapa Zonală Iași | Teren sintetic Stadionul „Emil Alexandrescu” (18-19 Mai)
  • 6. Etapa Zonală Galați | Stadionul „Siderurgistul” (25-26 Mai)

Turneul Final Cupa Hagi Danone se va desfășura la Academia Hagi din Constanța, în perioada 29 mai – 1 iunie. Pe lângă cele 6 echipe școlare câștigătoare ale fazelor zonale, la turneul finalvor mai participa șase echipe de club. Câștigătoarea Turneului Final va fi desemnată campioană națională, iar cei 12 copii campioni vor reprezenta România la DNC Spania, alături de deținătoarea trofeului din 2018.

Publicat: 09 04. 2019, 16:25
Actualizat: 09 04. 2019, 16:26