Ivan a văzut stele verzi în meciul cu Anglia. Ce au captat microfoanele de fond în timpul partidei de la Wolverhampton

Echipa națională de tineret a României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), de reprezentativa similară a Angliei, într-un meci de pregătire disputat pe stadionul Molineux, din Wolverhampton. Această generație a Angliei a câștigat, în 2017, Campionatul Mondial sub 20 de ani.Unicul gol al României a fost înscris de Valentin Costache, în minutul 79, însă gazdele conduceau deja cu 2-0. Cu mai mulți jucători care evoluează constant în Premier League prezenți în echipă, englezii au deschis scorul în minutul 8, prin Demaray Gray, atacantul fostei campioane a Angliei, Leicester City. Al doilea gol a fost marcat, în minutul 72, de fundașul Clarke Salter, fotbalist împrumutat de Chelsea Londra la divizionara secundă Sunderland.

Cel mai bun jucător al tricolorilor în prima repriză a fost vârful Andrei Ivan. Fostul atacant de la CS U Craiova a găsit mereu spații, a „dialogat” permanent cu Ianis Hagi și Florinel Coman, dar a și avut cea mai mare ocazie a meciului-test, în prima jumătate a actului întâi. Găsit excelent de Florinel Coman, Ivan a șutat cu sete, însă bara l-a salvat pe goalkeeperul Henderson. Atacantul în vârstă de 20 de ani s-a mai aflat la originea unei ocazii mari, însă mingea centrată de pe flancul drept de Dobre a fost doar ștearsă cu capul de Ivan, în cele din urmă fiind deviatăspre poartă de Coman.

Fundașii britanici i-au dat multe bătăi de cap atacantului lui Daniel Isăilă, iar Ivan a suferit o accidentare grea în prima repriză. La un duel aerian în preajma careului britanicilor, jucătorul lui FC Krasnodar s-a ciocnit brutal cu Clarke-Salter, în urma contactului românul rămânând pe gazon fără reacție. Au fost însă doar câteva fracțiuni de secundă de panică, întrucât Ivan și-a revenit, nu înainte ca microfoanele de fond să capteze mărturisirea fotbalistului tricolor: „Am amețit!”. Ivan a fost înlocuit, în minutul 69, de Adrian Petre.

Anglia U21: 1. Henderson – 2. Alexander-Arnold, 5. Tomori, 6. Clarke-Salter, 3. Walker-Peters – 7. Dowell (20. Maddison, 84), 8. Maitland-Niles (21. Onomah, 70), 4. Ejaria, 10. Gray (Cpt.) (19. Kenny, 59) – 11. Lookman, 9. Abraham (12. Lewin, 84). Selecționer: Aidy Boothroyd. Rezerve: 13. Burgoyne, 14. Chilwell, 15. Davies, 16. Fry, 23. Worrall, 24. Sessegnon.

România U21: 1. I. Radu (Cpt.) – 17. Butean (2. Căpușă, 86), 5. V. Ghiță, 4. Pașcanu, 3. A. Radu (22. Olteanu, 69) – 8. Oaidă (20. A. Ciobanu, 46), 16. Dr. Nedelcu (13. D. Dumitrescu, 86) – 14. M. Dobre (19. Costache, 62), 10. I. Hagi, 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan (11. Ad. Petre, 69).

Pe perioada cantonamentului tricolorii vor disputa încă un meci amical, cu Wolverhampton U23, pe 27 martie de la ora 16:00 (ora României), tot pe același stadion.

Publicat: 25 03. 2018, 00:19
Actualizat: 25 03. 2018, 00:45