Cum l-a consolat Diletta Leotta pe crainicul lui Napoli înaintea meciului de titlu cu Salernitana: „Nu face asta, vino aici” | GALERIE FOTO

Celebra jurnalistă Diletta Leotta și crainicul lui Napoli au fost în centrul atenției înainte de meciul cu Salernitana.

Diletta Leotta a fost prezentă la nivelul gazonului înaintea meciului dintre Napoli și Salernitana. Celebra jurnalistă din Italia a stat de vorbă cu crainicul gazdelor, poreclit Decibel grație vocii puternice cu care îi prezintă pe fotbaliștii napoletani.

Pe numele său adevărat Daniele Bellini, acesta a fost copleșit de emoții și a izbucnit în lacrimi înaintea momentului care se anunța unul istoric.

„Este un vis… Tremur. După ani de zile de venit pe stadion, pe frig, pe ploaie”, a spus „Decibel”, moment în care a izbucnit în lacrimi.

Diletta Leotta nu a rămas impasibilă și a încercat să îl încurajeze pe crainic. „Nu plânge… Hai, vino aici”, i-a transmis Diletta Leotta.

Napoli și-ar fi adjudecat titlul din punct de vedere matematic în cazul în care ar fi reușit să se impună, dar Salernitana s-a ținut tare și a reușit să obțină o remiză, 1-1. Astfel, sărbătoarea câștigării campionatului se amână pentru Napoli.

Salernitana a amânat sărbătoarea celor de la Napoli

Napoli s-a încurcat pe teren propriu de Salernitana, 1-1, și sărbătoarea titlului s-a amânat, în ciuda pregătirilor făcute de fanii gazdelor.

Așa cum era de așteptat, arena din Napoli a fost asaltată de fanii nerăbdători să trăiască acest moment istoric, pentru unii unic de-a lungul întregii vieți. După o primă repriză destul de anostă, încheiată cu scorul de 0-0, Mathias Olivera a deblocat tabela în minutul 62 și a declanșat nebunia pe stadionul lui Diego Armando Maradona, care a „erupt” pur și simplu, lăsând în urmă un fum de un albastru intens, culoare care a cuprins întregul oraș în ziua acestui meci.

Sărbătoarea napoletanilor a fost stricată însă de senegalezul Boulaye Dia, care a marcat un gol superb în minutul 84 și a amânat astfel sărbătoarea din orașul de sub Vezuviu.

Echipele de start de la Napoli – Salernitana:

Napoli (4-3-3): Meret- Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Olivera- Zambo Anguissa, Lobotka, Zielinski- Lozano, Osimhen, Kvaratskhelia

Rezerve: Elmas, Raspadori, Juan Jesus, Simeone, Ndombele, Bereszynski, Demme, Gaetano, Gollin, Marfella, Ostigard, Zedadka, Zerbin

Antrenor: Luciano Spalletti Salernitana (3-4-2-1): Ochoa- Daniliuc, Gyomber, Pirola- Mazzocchi, Coulibaly, Vilhena, Bradaric- Candreva, Kastanos- Dia

Rezerve: Botheim, Bohinen, Piatek, Sambia, Lovato, Bonazzoli, Bronn, Fiorillo, Iervolino, Maggiore, Caviglia, Sepe, Troost-Ekong

Antrenor: Paulo Sousa

Publicat: 30 04. 2023, 18:33