(P) Când se înscrie în Liga 1 Betano? Ultimul sfert de oră, cel mai spectaculos!

După 6 etape, în Liga 1 Betano s-au înscris 104 goluri. 27 dintre ele, adică peste 25%, au fost date în ultimul sfert de oră al meciurilor. Cel mai puțin s-a marcat în primul sfert de oră: doar 10 goluri!

2,47 goluri pe meci este media primelor 6 etape, cea mai ridicată din ultimele 5 sezoane ale Ligii 1 Betano! Golurile sunt înscrise, majoritar, în repriza a doua (59%) iar cel mai spectaculos interval al unui meci este ultimul sfert de oră. După minutul 75 s-a marcat de 27 de ori, mai mult decât în primele 30 minute ale jocurilor – unde s-au dat, în total, 24 goluri!

Aproape jumătate din golurile FCSB au fost date în ultimul sfert de oră!

FCSB e campioana golurilor marcate târziu! Roș-albaștrii au punctat de 16 ori în 6 meciuri, iar 7 dintre acestea au fost date după minutul 75. În prima repriză au avut probleme, reușind să schimbe scorul de pe tabelă de numai 3 ori.

O altă echipă care pornește greu este Concordia Chiajna. Ilfovenii nu au niciun gol în prima jumătate de oră a unei reprize, dar câte 3 între minutele 31-45 și 76-90. În partea opusă, Poli Iași rămâne cel mai devreme fără benzină. Echipa lui Flavius Stoican a dat doar un gol în repriza secundă, iar pe acela în minutul 60!

Minutele 76 – 90+: FCSB – 7

4 goluri în prelungiri. 3 au fost decisive!

În minutele adiționale s-au dat numai 4 goluri, însă 3 au schimbat soarta meciurilor. Gaz Metan a învins Concordia în prima etapă în prelungiri, la fel și Dinamo pe Hermannstadt în a șasea. Sibienii au pierdut puncte în prelungiri și cu Dunărea Călărași, de care au fost egalați în minutul 91 în etapa 3. Singurul gol care nu a mai contat i-a aparținut lui Olimpiu Moruțan, care a dus scorul la 4-0 în FCSB – Poli Iași.

Publicat: 03 09. 2018, 11:35
Actualizat: 03 09. 2018, 11:36