SuperLiga: Misiune dificilă pentru olteni cu campioana » „U” Craiova 1948 – CFR Cluj se pariază și la cota 2.02 »»

Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si FC Rapid, contand pentru SuperLiga Liga 1, desfasurat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, sambata 16 iulie 2022. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

„U” Craiova 1948 – CFR Cluj, va avea loc duminică de la ora 16:00 în Bănie, confruntarea contând pentru runda a doua a SuperLigii.

Programată inițial sâmbătă de la ora 21:30, partida a fost devansată de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) la solicitarea CFR-ului pentru duminică, ora 16:00, campioana evoluând joi în Conference League.

„U” Craiova 1948 a început sezonul cu un eșec, scor 1-2 la Ovidiu cu Farul, meci în care tehnicianul Marius Croitoru a fost eliminat în minutul 44 pentru proteste de către centralul Iulian Dima. În săptămâna premergătoare acestui duel, oltenii l-au transferarat pe Gabi Iancu, atacant care are 28 de ani și a evoluat în țară pentru Viitorul Constanța și FCSB.

De partea cealaltă, campioana a trecut peste eliminarea din UCL în fața modestei Pyunik Erevan, debutând cu dreptul în SuperLiga, scor 1-0 cu Rapid, victorie la care Cristi Bălgrădean a avut o contribuție uriașă, goalkeeperul campioanei apărând un penalty în minutele de prelungire al partidei. După vctoria din SuperLigă, campioana a făcut spectacol în Conference League, scor 3-0 cu Inter Club de Escalades din Conference League. În săptămâna premergătoare duelului din Bănie, CFR-ul l-a cedat la Rapid pe Dugandzic, „Bursucul” având însă numeroase soluții în atac.

Fără CR8 pe bancă, tehnicianul fiind suspendat două etape după eliminarea de la Ovidiu, „U” Craiova 1948, nu va putea emite pretenții la victorie împotriva CFR-ului. Vom paria pe „X2 și sub 3.5 goluri în meci” și pe „pauză sau final 2”, campioana neavând motive să forțeze având în vedere că îi așteaptă o deplasare lungă în Andorra pentru returul cu Inter Club de Escalades din Conference League.