Simona atacă semifinalele la Birmingham: Pariem pe cote de 1.57 și 1.60 la Halep – Boulter »»

Vineri, nu înainte de ora 17:00, în cadrul sferturilor de finală ale turneului WTA de la Birmingham, va avea loc duelul dintre Simona Halep (20 WTA) și Katie Boulter (141 WTA).

Compatrioata noastră vine după un sezon de zgură total dezamăgitor, cel mai bun rezultat fiind semifinala de la Madrid, cedată în fața lui Ons Jabeur. În aceste condiții, titlu WTA cucerit la Melbourne Summer Set, turneu disputat pe hard, rămâne singurul din acest an pentru constănțeancă până în prezent.

În schimb, românca a început foarte bine sezonul de iarbă, necedând set în primele două runde de la Birmingham, unde a trecut, rând pe rând, de Lesia Tsurenko (116 WTA, 6-1, 6-4) și Harriet Dart (106 WTA, 6-3, 6-2).

În sferturile de finală, Halep va avea în față o altă reprezentantă a gazdelor, Katie Boulter. Clasată pe locul 141 WTA, aceasta a impresionat în primele două tururi de la Birmingham, unde nu a cedat set,, deși a avut în față jucătoare mult mai experimentate, Alison Riske (35 WTA, 6-4, 6-3) și Caroline Garcia (74 WTA, 7-6, 6-1).

Vom ține cont de momentul bun pe care îl traversează Simona Halep și vom paria în consecință, compatrioata noastră fiind net superioară din toate punctele de vedere adversarei sale.