Atacăm profitul cu tenis: Sorana Cîrstea luptă pentru semifinale la Birmingham »»

Vineri, nu mai devreme de ora 13:00, în cadrul sferturilor de finală ale turneului WTA de la Birmingham va avea loc confruntarea Donna Vekic (92 WTA) – Sorana Cîrstea (36 WTA).

Bokmamerii anticipează un duel echilibrat între cele două jucătoare, scorul „directelor” fiind 2-2. Clasarea superioară în ierarhia WTA o recomandă pe Cîrstea să ajungă în „careul de ași”, dar adversara sa pare a avea un ușor  avantaj, croata câștigând ambele întâlniri disputate pe suprafețe rapide, pe iarba de la Birmingham în 2013 și pe hard-ul indoor de la Biel din 2017.

De altfel, pentru Sorana Cîrstea este prima participare la Birmingham după cea din 2013 de care am amintit, când a fost eliminată de Vekic chiar în sferturile de finală. La ediția din acest an, compatrioata noastră le-a învins în primele tururi pe Shelby Rogers (6-3, 4-6, 6-1) și Alexandra Krunic (6-1, 6-1). De partea cealaltă, în primele două tururi, Vekic, care a ajuns pe tabloul principal venind din calificări, a dispus de Coco Vandeweghe (6-4, 6-4) și Caty McNally (7-5, 6-3).

Cu toate că suprafața de joc o poate avantaja pe Vekic, vom ține cont și de momentul foarte bun al româncei și vom miza pe minim un set câștigat de Sorana într-un meci cu cel puțin 21 de game-uri.