Singurul medaliat olimpic la masculin al României, verdict după cursa de coșmar a lui David Popovici: „La 100 de metri va fi și mai greu!” Cum a ratat podiumul la Mondiale: „Să învețe din asta!” | EXCLUSIV

Singurul medaliat olimpic la masculin al României, Răzvan Florea, a subliniat pentru ProSport că David Popovici a pornit prea tare în cursa de 200 de metri de la Mondiale, în care a încheiat doar pe locul 4.

Cum a ratat David Popovici o medalie la Campionatele Mondiale de natație: „A plecat prea repede!”

Răzvan Florea, unul dintre cei mai valoroși sportivi din istoria României, nu a ratat cursa de coșmar al lui David Popovici și a recunoscut că nu se aștepta ca dinamovistul să rateze și locul al treilea la Campionatele Mondiale.

„Cursa lui David Popovici a fost foarte bună până a ajuns la 150 de metri. Din păcate, nu a fost ceea ce așteptam din punctul de vedere al spectatorului avizat, care a făcut performanță. David a plecat poate prea repede, însă cel mai bine știe antrenorul său ce s-a întâmplat.

Probabil, el a lipsit și o săptămână din apă, pentru că a avut o perioadă grea, a dat și Bacalaureatul. Important este să învețe din asta și să-l susținem pentru a face față stresului”, a spus Răzvan Florea, pentru ProSport.

„Nimănui nu-i place să piardă. Nu o să mint. Nu sunt necăjit, supărat. Dar sunt OK. Primele trei lungimi de bazin au fost super bune, dar pur și simplu nu am mai putut. Adică, am dat cât am putut. Se întâmplă.

Imediat cum am ajuns în capăt am corelat această senzație cu cât am reușit să ne pregătim și cum am reușit să ne pregătim. Acesta este sportul. Uneori câștigi, uneori iei locul patru”, a declarat David Popovici, la finalul cursei de marți, potrivit GSP.

Ce îl așteaptă pe David Popovici în cursa de 100 de metri de la Campionatele Mondiale: „Va fi și mai grea!”

Răzvan Florea pariază în continuare pe David Popovici, dar este realist și crede că sportivului nostru nu îi va fi deloc ușor să ia o medalie în cursa de la 100 de metri.

„Eu cred că nu îl va afecta rezultatul de azi, a fost până la urmă un semi insucces. Dar cursa de la 100 de metri va fi și mai grea pentru el. Din punctul meu de vedere, îi era mai la îndemână să ia o medalie în proba de 200 de metri”, a completat Florea.

Răzvan Florea a obținut medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Atena, din 2004
Publicat: 25 07. 2023, 15:12
Actualizat: 25 07. 2023, 15:45