Gestul incredibil pe care David Popovici l-a făcut pentru un copil român, după ce a câștigat bronzul european la 100 de metri! Îl va ține minte toată viața pe campionul nostru pentru acest cadou

David Popovici (19 ani) a făcut un gest impresionant pentru un copil român la finalul cursei în care a câștigat bronzul european în cursa de 100 de metri liber.

Înotătorul nostru a început greoi ultimul act de duminică, însă în ultima parte a cursei a tras de el cât a putut și a reușit, în ovațiile publicului, să obțină un loc pe podium.

La scurt timp după încheierea cursei, David Popovici a făcut un gest impresionant pentru un copil prezent în tribunele bazinului de înot de la Otopeni.

David Popovici a făcut un gest superb după terminarea finalei de 100 de metri liber, din cadrul Campionatelor Europene în bazin scurt.

Sportivul nostru nu s-a lipit de medalie la 200 de metri liber, sâmbătă, dar s-a revanșat în fața fanilor în cursul zilei de duminică. El a început slab cursa de la Otopeni, iar la un moment dat a părut că riscă să termine chiar în a doua jumătate a clasamentului. Forcingul extraordinar reușit pe final l-a propulsat, însă, până pe treapta a treia a podiumului.

Câștigătorul medaliei de bronz în proba de 100 de metri liber nu și-a uitat, însă, fanii, chiar dacă ieșise de foarte puțin timp din bazin.

David Popovici a ținut să facă un gest superb și, după încheierea cursei, i-a dăruit unui copil casca pe care a purtat-o. Mai mulți s-au înghesuit să pună mâna pe mult doritul suvenir, însă înotătorul nostru își stabilise un destinatar anume în minte și nu s-a lăsat până când acesta nu a primit obiectul. Bucuria copilului a fost vizibilă și cu siguranță că acesta va ține minte toată viața momentul în care David Popovici i-a dăruit casca pe care a purtat-o în cursa în care a obținut medalia de bronz.

Publicat: 10 12. 2023, 19:50