Discurs extraordinar al fenomenalului David Popovici. A luat medalie, dar a rămas la fel de modest și de patriot: „Acesta e visul oricui”

David Popovici, înotătorul român în vârstă de 19 ani, s-a clasat pe locul al treilea în finala probei de 100 de metri la Campionatele Europene de natație.

Duminică seară, David Popovici a concurat în finala probei de 100 de metri liber și a obținut medalia de bronz, după ce a fost devansat de francezul Maxime Grousset (locul 1) și italianul Alessandro Miressi (locul 2).

Ce a spus David Popovici după ce a câștigat medalia de bronz în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de natație.

După cursă, David Popovici a avut un nou discurs de mare campion, deși nu a reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

„Au fost multe valuri, asta râdeam și cu câțiva înotători. A fost frumos, a fost o cursă rapidă, mă bucur că am reușit să ajung pe podium. Sunt curse în care câștigi și curse în care înveți.

E tot ceea ce s-a putut astăzi. În continuare, italianul și francezul sunt mai buni pentru mine, m-au bătut și la Campionatul Mondial la bazin scurt. Dar, din fericire, mai sunt concursuri și mai am timp să recuperez.

Publicul a fost super. E visul oricărui sportiv să concureze acasă cu această atmosferă. Sper că au plecat fericiți, eu am plecat fericit acasă, am obținut un timp bun”, a declarat David Popovici la Antena Stars.

„Medaliile nu reprezintă tot, chiar cred asta. Dar mă bucur că am reușit să câștig o medalie în fața unui public numeros la mine acasă. A fost o cursă agitată care s-a terminat frumos.

Mie îmi place să mă întorc mai rapid, decât să plec mai rapid. Mă rog, e un mod elegant de a o spune, nu știu să plec mai rapid. Dar trebuie să învăț.

Ieri mi-a părut rău că nu am putut să mai stau cu copiii, am stat peste 45 de minute la un control antidopoing. Și așa m-am culcat târziu. Am încercat să le explic, dar nu mă pot mișca mai repede”, a adăugat David Popovici, la zona mixtă.

În urmă cu o zi, David Popovici a ratat podiumul în proba de 200 de metri liber, fiind devansat de britanicii Matt Richards (locul 1), James Guy (locul 2) și lituanianul Danas Rapsys (locul 3).

Publicat: 10 12. 2023, 19:44
Actualizat: 10 12. 2023, 19:45