David Popovici, atac devastator la adresa adversarilor săi: „O să le arăt că s-au bucurat prematur de locurile mele!” Ştie care au fost marile sale greşeli şi cum le poate repara

David Popovici promite să-și ia revanșa după ce n-a luat vreo medalie la Campionatele Mondiale! Românul, care a încheiat pe locul 6 cursa de joi, este gata să-și bată adversarii cu prima ocazie care se va ivi.

David Popovici promite revanșa și anunță: „O să le arăt că s-au bucurat prematur!”

David Popovici are ambiții mari după ce a încheiat în afara podiumului și proba de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale, însă deocamdată sportivul nostru se gândește la o scurtă vacanță.

Popovici, care a înotat pe culoarul doi, a fost cronometrat cu timpul 47.83. În semifinale, el a avut timpul 47.66.

„Din fericire, tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat. Dacă ar fi după mine, m-aș întoarce mâine în bazin, dar din păcate sau din fericire, de fapt, trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine.

Trebuie să reflectez asupra a tot ce s-a întâmplat, asupra anului care a fost cu suișuri și coborâșuri. Un an complicat, ciudat, atipic pentru mine și nu e deloc sfârșitul lumii.

De abia aștept să merg la următorul concurs și să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur, poate, de locurile mele mai îndepărtate de cea mai înaltă treaptă a podiumului. Și da, sunt și un pic bucuros că s-a terminat, pentru că, fie că vreau sau nu să recunosc, a fost un stres”, a spus David Popovici, imediat după cursa de 100 de metri liber.

Gazzetta dello Sport: „Rechinul l-a detronat pe românul David Popovici!”

Gazzetta dello Sport a avut cuvinte de laudă pentru Kyle Chalmers, „rechinul” care a reușit să producă surpriza la Mondiale.

„Cea mai tare cursă a fost câștigată de Kyle Chalmers. Rechinul l-a detronat pe românul David Popovici și și-a încununat visul pe care l-a avut de o viață. La 17 ani, Kyle a câștigat aurul olimpic în proba de 100 de metri liber de la Rio, pentru ca apoi să piardă mereu în fața americanului Caeleb Dressel”, scrie Gazzetta dello Sport, după cursa de joi.

Tot la Campionatele Mondiale de la Fukuoka, în finala de 200 de metri liber, David Popovici a încheiat pe locul 4, după ce a condus aproape toată cursa.

Publicat: 27 07. 2023, 15:56
Actualizat: 27 07. 2023, 19:25