Cine transmite la TV finala lui David Popovici la 100 metri liber de la Campionatul European 2023. Unde o poți vedea și online

David Popovici la Campionatele europene de înot în bazin scurt 2023, desfășurate la Complexul Sportiv de Natație din Otopeni, vinerii 8 decembrie 2023. © FOTO: Mihai NEACȘU/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

David Popovici, înotătorul român în vârstă de 19 ani, va concura în finala probei de 100 de metri la Campionatele Europene de natație.

În urmă cu o zi, David Popovici a concurat în semifinalele probei de 100 de metri la Campionatele Europene de natație și s-a clasat pe locul secund, dar a obținut calificarea în finală.

Finala probei de 100 de metri liber va avea loc duminică, 10 decembrie, de la ora 19:08 și va fi transmisă la TV pe Antena Stars și online pe Antena Play.

În semifinale, David Popovici s-a clasat pe locul al doilea, fiind devansat de Matthew Richards, înotătorul britanic în vârstă de 20 de ani, care a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber.

Doar locul al patrulea a prins David Popovici în finala probei de 200 de metri liber la Campionatele Europene de natație.

Ce a spus David Popovici după ce s-a calificat în finală

La finalul cursei din semifinale, David Popovici a vorbit despre faptul că nu medaliile sunt importante pentru el, ci felul în care se simte atunci când concurează.

„A fost un program foarte încărcat, un program greu, dar m-am calificat și e un antrenament foarte bun pentru concursurile ce o să vină. Mă simt bine, mă simt decent. Nu cred că e bine să te simți prea bine, pentru că după ți se poate întâmpla ceva rău. De aia nici nu spun când mă întreabă cineva, spun că mă simt binișor, decent. Am avut un timp foarte bun, dar astăzi au fost niște băieți mai rapizi decât mine. Suntem prieteni. Sunt prieten foarte bun cu lituanianul care m-a luat la foarte puțin. O să vedem cum o să decurgă ziua de mâine.

(n.r. despre atmosferă) Avem cei mai buni spectatori. Am fost la concursuri în Italia, unde italienii erau, bineînțeles, aclamați, însă nu se compară cu atmosfera generată de către români. Am fost peste tot în lume și parcă e cea mai bună galerie pe care am simțit-o și te face să te simți foarte bine atunci când intri pe marginea bazinului.

Medaliile nu contează așa tare. Timpii contează și contează să te simți bine. Tuturor ne place să câștigăm, dar nu e cel mai important lucru”, a spus David Popovici, la Antena Stars.

Publicat: 10 12. 2023, 18:22