MotoGP are un nou campion mondial: Fabio Quartararo! E primul francez care reușește asta! VIDEO

Fabio Quartararo becomes Champion of MotoGP by finishing fourth in the Nolan Grand Prix of Made in Italy and Emilia Romagna at the Misano Circuit, October 24, 2021 Fabio Quartararo se convierte en Campeon de MotoGP al quedar cuarto en el Gran Premio Nolan del Made in Italy e dell Emilia Romagna en el Circuito de Misano, 24 de Octubre de 2021 POOL/ MotoGP.com / Cordon Press Images will be for editorial use only. Mandatory credit: �MotoGP.com Cordon Press,Image: 639602506, License: Rights-managed, Restrictions: For editorial use only, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a devenit noul campion mondial din MotoGP, după că a terminat pe locul 4 cursa din Emilia Romagna.

Quartararo a plecat de pe locul 15 la Misano, însă a recuperat poziții bune pe parcursul cursei. Cel mai important moment s-a petrecut în turul 23, când Francesco Bagnaia, adversarul direct al francezului pentru titlul de campion mondial, a căzut când se afla pe prima poziție.

Fabio Quartararo, primul francez campion mondial în MotoGP!

Cursa de la Misamo a fost câștigată de Marc Marquez, fiind urmat de Pol Espargaro și Enea Bastianini. Pe 4 s-a clasat Quartararo, care a devenit astfel primul francez campion mondial în MotoGP.

Fabio Quartararo (22 de ani) a strâns 267 de puncte și nu mai poate fi ajuns de nimeni în cele două etape rămase de disputat. Bagnaia era principalul său adversar, care are 202 puncte.

Quartararo n-a avut rezultate prea bune în Moto3 și Moto2, însă în MotoGP a reușit să se impună, debutând în această competiție în 2010.

8 victorii a obținut în carieră Quartararo, dintre care cinci în acest sezon și 20 de clasări pe podium

Legendarul Valentino Rossi a terminat pe locul 10 și a disputat astfel ultima cursă în Italia Natală. Rossi și-a anunțat retragerea la finalul acestui sezon.

Publicat: 24 10. 2021, 22:04