Robert Glință, la picioarele lui David Popovici după super performanța de la JO. „Este un fenomen la nivel mondial!”

David Popovici of Romania rests after his swim in a semi-final during the men's 200-meter freestyle at the 2020 Summer Olympics, Monday, July 26, 2021, in Tokyo, Japan. (AP Photo/Matthias Schrader)
Vezi galeria foto - 2 poze

David Popovici a reușit o super performanță în finala olimpică de înot la 200 metri liber, iar Robert Glință, campion european en titre la 100 metri spate, e la picioarele tânărului sportiv.

David Popovici a reușit să se claseze pe locul patru în finala olimpică de înot la 200 metri liber, la doar două sutimi de podium, iar Robert Glință a avut numai cuvinte de laudă la adresa sportivului în vârst de 16 ani.

După ce a încheiat cursa din finala olimpică la 100 m spate pe locul 8, Robert Glință a comentat în legătură cu peformanța reușită de David Popovici.

Robert Glință, la picioarele lui David Popovici după super performanța de la JO

La doar 16 ani, David Popovici a încheiat pe locul patru finala olimpică de la 200 metri liber, dar mai are șansa la o medalie în probele de 50 m și 100 m liber.

„Este uimitor ce a reuşit David la vârsta de 16 ani, este o performanţă pe care e greu s-o concepem la adevărata ei valoare. David nu este un fenomen doar pentru nataţie românească, este un fenomen pentru întregul înot la nivel mondial. Sper din tot sufletul că va avea cale liber în performanţă, este setat din plin pentru succes, are un caracter şi o personalitate demne de toată admiraţia, Eu îl admir şi îl respect şi sper să aibă toată susţinerea, de care are nevoie, pentru a reuşi să-şi atingă potenţialul lui adevărat, care este fabulos, uriaş‘, a declarat Glinţă după finala de la 100 m spate, potrivit Agerpres.

David Popovici, un nou record mondial

David Popovici a încheiat finala la 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, pe locul 4, cu timpul de 1.44.68, ceea ce reprezintă un nou record mondial la juniori deoarece el are 16 ani. Precedenta performanță îi aparținea tot lui David (1:45.26) și a fost stabilită în semifinale la Europenele de juniori de la Roma!

Publicat: 27 07. 2021, 10:02