Misiune încheiată pentru români la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Bilanțul sportivilor noștri: doar patru medalii

Ana Maria Popescu a participat la a 5-a ediție a JO și a cucerit a treia medalie
Vezi galeria foto - 9 poze

Sportivii români care au participat la Jocurile Olimpice și-au încheiat, sâmbătă, 8 august, misiunea de la Tokyo.

Alexandru Novac a fost ultimul sportiv român care a concurat la Tokyo. El a participat la proba de aruncare a suliței și a terminat pe locul 12, cu cel mai slab punctaj.

În urma participării la Jocurile Olimpice, delegația româniei a obținut doar patru medalii. Una de aur și trei de argint.

În total, 101 sportivi au făcut parte din echipa care s-a deplasat la Tokyo pentru a participa la Jocurile Olimpice. Printre sportivi s-au numărat și fotbaliștii români U23 antrenați de Mirel Rădoi. Naționala de fotbal a părăsit și ea competiția din faza grupelor, după o victorie cu Honduras, o înfrângere cu Coreea de Sud și un egal cu Noua Zeelandă.

Singurul aur olimpic de la această ediție a Jocurilor Olimpice a fost câștigat la canotaj de Simona Radiș și Ancuța Bodnar, la proba de dublu vâsle feminin.

Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pascari au câștigat medalia de argint la canotaj masculin.

Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă au încheiat și ei finala la dublu rame masculin pe locul 2.

La spadă am reușit să obținem o medalie de argint prin Anamaria Popescu.

Publicat: 07 08. 2021, 20:54