David Popovici a terminat pe locul 7 finala la 100 de metri liber! Americanul Caeleb Dressel a stabilit un record olimpic

În prima finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la 200 de metri liber, sportivul român în vârstă de 16 ani a încheiat pe locul 4.

David Popovici nu și-a încheiat parcursul la Jocurile Olimpice de la Tokyo. El va intra mâine în serii la 50 de metri liber. Așadar, spectacolul continuă.

David Popovici a înotat în finală în 48.03 și a terminat pe locul 7 într-o cursă încheiată cu record olimpic. Americanul Caeleb Dressel a controlat finala, iar la final s-a impus în 47.02.

Kyle Chalmers (Australia), campionul olimpic de la Rio, a fost al doilea cu 47.08. Medalia de bronz a fost câștigată de Kliment Kolesnikov (Rusia) – 47.44.

David Popovici a fost un adevărat fenomen al României la aceste Jocuri Olimpice, reușind să acceadă în cele mai puternice finale, la 100 de metri și 200 de metri liber. El va concura și la 50 de metri liber. Calificările încep mâine.

După parcursul său senzațional de la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, David Popovici a intrat în vizorul universităților din America. Mai multe universități americane vor să și-l treacă în portofoliu pe tânărul sportiv în vârstă de 16 ani.

Sunt contacte în SUA, dar când ajungi la un anumit nivel nu știu cât te mai ajută sistemul NCAA. Și nu știu dacă David chiar asta își dorește. Poate vrea să rămână în țară sau în Europa, la o facultate. Opțiunile sunt deschise și foarte vaste. Decizia îi va aparține doar lui și familiei”, a declarat Adrian Rădulescu.