Cum a arătat podiumul în finala la bârnă, fără Larisa Iordache în concurs. Simone Biles a câștigat medalie!

Chinezoaica Chenchen Guan este noua campioană olimpică la bârnă. Gimnasta a fost ultima pe lista de concurs a finalei și a fost notată cu 14.633.

Larisa Iordache, calificată pentru această finală, nu a putut lua startul din cauza problemelor medicale. Retragerea reprezentantei României a fost anunțată în cursul acestei dimineți.

Revenită în concurs, Simone Biles, marea vedetă a Statelor Unite, a obținut medalia de bronz cu o notă de 14.000. Între Guan și Biles s-a clasat o altă sportivă din China, Xijing Tang, notată cu 14.233.

Cum a arătat podiumul în finala la bârnă fără Larisa Iordache în concurs. Simone Biles a câștigat medalie!

Finala la bârnă de la Jocurile Olimpice a fost așteptată cu mare interes, având în vedere că românca s-a calificat cu a patra notă. Reprezentanta României a sperat până în ultima clipă că va putea participa în această finală olimpică. Durerea la gleznă pe care a simțit-o a fost însă peste limita de suportabilitate ca om.

Finala a stârnit totuși un interes major la nivel global, având în vedere că a marcat revenirea în competiție a americancei Simone Biles.

Canadianca Elizabeth Black a intrat prima în finală și a primit 13.866 pentru evoluția ei, notă cu care s-a clasat pe locul 4.

Primul exercițiu de medalie l-a prezentat chinezoaica Xijing Tang, care a urcat în frunte cu 14.233. Imediat a urmat în concurs și Simone Biles. Sportiva a preferat să meargă la siguranță și a avut o evoluție pentru care a fost notată cu 14.000.

Tang și Biles au rezistat pe primele două locuri până la ultima finalistă, Chenchen Guan. Calificată cu prima notă în finală, ea și-a respectat statutul de favorită și a devenit campioană olimpică. Nota în finală a fost 14.633.

Așadar, finala la bârnă a fost o afacere pentru China, care a luat un avans de 10 medalii de aur în fața Statelor Unite (32 vs 22), în clasamentul general al Jocurilor Olimpice.

Cât o privește pe Larisa Iordache, românca ar fi avut șanse mari să ia medalie la cum s-a concurat în finală. În calificări, tricolora obținuse 14.133.

Publicat: 03 08. 2021, 13:01