Wilmots a trăit la intensitate maximă finalul prelungirilor cu SUA: „Pentru inima mea, ar fi bine să nu mai avem astfel de meciuri”

Selecționerul Belgiei, Marc Wilmots, a declarat, marți, că victoria din meciul cu Statele Unite ale Americii, scor 2-1, după prelungiri, este meritată și a subliniat că a trăit la intensitate maximă această partidă.

Am avut 15 ocazii, am fost foarte prezenți în meci. La final mi s-a făcut puțin frică, este o victorie meritată și Belgia trebuie să se bucure. Lukaku a fost foarte bine pregătit, el a avut momente dificile și i-am spus că trebuie să ne salveze în optimi și asta a făcut. Suntem un grup și toți vrem să mergem înainte. Pentru inima mea ar fi bine să nu mai avem astfel de meciuri„, a declarat Wilmots.

De partea cealaltă, selecționerul Jurgen Klinsmann a ținut să își felicite elevii pentru abnegația de care au dat dovadă. Conduși cu 2-0 în prelungiri, yankeii au revenit incredibil în meci și au fost la un pas să împingă partida la loviturile de departajare.

Este greu să încheiem așa după 120 de minute în care am dat absolut totul. Acest meci a fost un thriller. Am avut ocazia să egalăm, dar felicitări Belgiei. Sunt mândru de jucătorii mei, nu doar pentru ce au făcut astăzi, ci pentru acest turneu reușit. Țara poate fi mândră de ei„, a declarat Klinsmann.

Reprezentativa Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în urma victoriei de marți, de la Salvador, cu scorul de 2-1, după prelungiri, în fața selecționatei Statelor Unite ale Americii, în optimile competiției.

Pentru Belgia au marcat De Bruyne ’93 și Lukaku ‘105, iar pentru SUA a înscris Green ‘107.

În sferturile de finală, Belgia va întâlni Argentina, care a trecut de Elveția, scor 1-0, după prelungiri.

Publicat: 02 07. 2014, 02:36
Actualizat: 02 07. 2014, 02:37