Wayne Rooney s-a retras de la națională, dar promite că Anglia va ajunge departe. Pe cine pariază golgheterul all-time: „Îmi va depăși recordul” | FOTO

Wayne Rooney a jucat meciul cu numărul 120 în tricoul naționalei Angliei în partida de pregătire contra selecționatei Americii. Pe stadionul Wembley din Londra, englezii s-au impus cu 3-0, iar Lingard, Alexander-Arnold și Wilson au fost marcatorii amicalului.

Decarul Angliei a intrat pe teren în minutul 58, când l-a înlocuit pe Lingard, moment în care a fost întâmpinat cu standing ovation.

La finalul partidei, Wayne Rooney și-a anunțat retragerea: „Timpul meu a trecut. Pot să mă odihnesc acum„. Jucătorul de 33 de ani a făcut o promisiune suporterilor englezi, a pariat pe atacantul de 25 de ani: „Harry Kane îmi va depăși recordul, iar această echipă va aduce un trofeu acasă„.

Așa cum s-a retras, așa a și început. Wayne Rooney s-a retras, dar a și debutat la prima reprezentativă într-un meci amical. Pe 12 februarie 2003, atacantul a intrat la pauză în partida de pregătire cu Australia, când avea 17 ani.

La 15 ani de când a îmbrăcat prima dată tricoul englezilor, golgheterul all-time al Angliei a ales să se retragă.

Anglia va juca pe 18 noiembrie, de la ora 16:00, pe stadionul Wembley în Liga Națiunilor cu vicecampioana mondială, Croația.

Publicat: 16 11. 2018, 10:43
Actualizat: 16 11. 2018, 10:45