VIDEO | Șumi-gol se vrea Lewandowski: „Am dat și eu cinci goluri într-un meci, la Debrecen”. Articolele din 2002 spun că Șumudică a dat doar patru goluri

This browser does not support the video element.

Atacantul polonez Robert Lewandowski a reușit marți seară o performanță care a schimbat rapid primele pagini ale principalelor ziare de sport din întreaga lume. Fotbalistul lui Bayern Munchen a intrat în minutul 46 al partidei cu VfL Wolfsburg, atunci când scorul era 1-0 pentru adversari, și a reușit să întoarcă complet meciul marcând cinci goluri în nouă minute. Știrea a fost comentată în studioul ProSport LIVE miercuri dimineață alături de antrenorul Astrei, Marius Șumudică. Întrebat de moderator, fostul atacant a mărturisit că „Am dat și eu cinci goluri într-un meci, în carieră, dar le-am dat pe parcursul a 90 de minute. Atunci am luat nota 10, nu se mai dăduse niciodată nota asta în Ungaria„.

Totuși, după o minimă documentare a reieșit faptul că în meciul indicat de Marius Șumudică, Debrecen – Bekescsaba 6-1 din 19 octombrie 2002, românul a reușit să înscrie de doar patru ori. Contactat din nou după emisiune, Șumudică a insistat că a înscris de cinci ori: „am dat cinci goluri, cum am spus. Am dat patru goluri cu capul și unul din penalty„. Într-o descriere sumară a partidei găzduită de varianta maghiară a Wikipedia, în dreptul acestui meci apare informația că Șumudică a marcat patru goluri și că a ratat un penalty de unde, probabil, confuzia făcută de actualul antrenor.

Publicat: 23 09. 2015, 13:38
Actualizat: 23 09. 2015, 13:54