VIDEO | Niet penalty! Simularea lui Neymar nu a păcălit arbitrajul video. O nouă premieră la Campionatul Mondial

VAR a intervenit decisiv la un nou meci de la Campionatul Mondial din Rusia, mai exact în Brazilia – Costa Rica 2-0. La scorul de 0-0, Neymar a încercat să-l păcălească pe centralul Bjorn Kuipers și a reușit inițial.

În minutul 78 al partidei, atunci când tabela era neschimbată, Neymar l-a întors în careu pe fundașul central Miranda. Jucătorul din Cota Rica l-a tras subtil de tricou pe adversarul său, iar Neymar s-a lăsat ușor pe spate și a căzut în careu, implorând în timpul căderii o lovitură de la 11 metri.

Kuipers nu a ezitat și a arătat punctul cu var, dar la insistențele jucătorilor din Costa Rica a apelat la arbitrajul video. Iar adversarii Braziliei au avut motive justificate pentru a contesta decizia inițială a arbitrului. După ce Kuipers a apelat la VAR, a anulat penalty-ul Braziliei. Astfel, e primul penalty de la CM dictat inițial, dar anulat.

Totuși, naționala Braziliei s-a impus într-un final cu scorul de 2-0, după golurile lui Coutinho, în minutul 90+1, și Neymar, în minutul 90+7.