VIDEO | Momentul spectaculos în care Dana „Do-the-work” Dodean a răpus una dintre favorite, pentru a avansa în optimile Europeanului de tenis de masă de la Alicante

• Dana Dodean este prima jucătoare din România calificată în optimile Europeanului de tenis de masă de la Alicante, la simplu feminin, după o victorie mare în fața portughezei Yu Fu (locul 7 în clasamentul ETTU), scor 4-2.

Dana Dodean a deschis, vineri, seria partidelor din turul doi de pe tabloul principal de simplu feminin, cu o super-evoluție în fața numărului 7 din tenisul de masă european. Eleva lui Viorel Filimon a oferit o luptă memorabilă în fața veteranei în vârstă de 39 de ani: a câștigat primul set, apoi a revenit după pierderea seturilor 2 și 3, câștigând la limită manșa a patra, cea mai lungă a meciului, cu 14-12. La 2-2, Dodean a declanșat sprintul final spre victorie, cu seturi câștigate la 7 și, respectiv, 9.

Românca s-a bucurat ca pentru o medalie după succesul din turul doi: s-a prăbușit în genunchi după ultimul punct al meciului câștigat cu 4-2 (pe seturi, 12-10, 4-11, 4-11, 14-12, 11-7, 11-9). În optimi, românca va juca pentru un loc în sferturi împotriva polonezei Katarzyna Grzybowska-Franc (locul 29 în Europa în acest moment).

Publicat: 21 09. 2018, 16:29
Actualizat: 21 09. 2018, 16:47