VIDEO | Fault clar în atac la golul marcat de Diego Costa! Arbitrul întâlnirii Portugalia – Spania a greșit decisiv la primele două reușite

Italianul Gianluca Rocchi a avut parte de o primă repriză de coșmar în întâlnirea dintre Portugalia și Spania, primul meci cu adevărat tare de la Campionatul Mondial din Rusia. După ce a greșit la penalty-ul dictat la căderea lui Cristiano Ronaldo în careul advers, Rocchi a trecut cu vederea și cotul lui Diego Costa, din minutul 24, atunci când „Furia Roja” a egalat.

Deși la prima vedere se poate spune că Diego Costa a marcat un gol de atacant pur-sânge, reușita sa ar fi trebuit anulată. În minutul 24, atunci când lusitanii conduceau cu 1-0, Nacho a trimis o minge lungă pe Diego Costa, care a intrat într-un duel fizic cu Pepe.

Spaniolul naturalizat a avut câștig de cauză după ce l-a lovit cu cotul în gât pe fundașul advers. Rocchi a lăsat jocul să contiue, Costa a reușit să-și facă o poziție de șut de lângă doi fundași adverși și a egalat situația pe tabelă.

Diego Costa scored to make it 1-1, but was it a foul in the lead up on Pepe? Portugal certainly thought so! #PORESP #WorldCup #SBSTheWorldGame pic.twitter.com/nkyVhpcnso

Publicat: 15 06. 2018, 21:42
Actualizat: 15 06. 2018, 21:43