VIDEO | Cele mai importante faze ale finalei CM, recreate cu piese Lego. Vezi bucuria lui Higuain de la golul anulat, dar și cum au sărbătorit nemții cu iubitele pe teren

Reprezentativa Germaniei a câștigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie, în urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obținută după prelungiri, scor 1-0, în fața selecționatei Argentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113, după o pasă de la Andre Schurrle.

Cele mai importante faze ale finalei printre care golul anulat pe motiv de ofsaid marcat de Higuain, în minutul 30 al partidei, sau lovitura de cap a lui Howedes, care a trimis mingea în bară în minutul 45+1, au fost create din piese lego.

Bucuria de la final, în care jucătorii nemții se bucură alături de soții sau prietene, dar și tristețea jucătorilor argentinieni, au fost de asemeanea create de cei care au realizat filmulețul.