Victorie dramatică pentru naționala masculină la Europenele de tenis de masă: 3-2 cu Cehia și băieții continuă lupta pentru sferturi

• Reprezentativa masculină a câștigat meciul cu Cehia, scor 3-2, din cadrul etapei a doua a grupei D a Campionatului European de tenis de masă pe echipe de la Lisabona
  • Elevii lui Mircea Dinu rămân în cărțile calificării în sferturile de finală și vor juca de la ora 21:00, pentru un loc în primele opt echipe ale continentului, cu selecționata Croației
  • Miercuri, în prima partidă, Adi Crișan și colegii săi se înclinaseră în fața Rusiei, scor 2-3

În goana după palpitații, băieții din reprezentativa României au obținut joi după-amiază o victorie dramatică în fața Cehiei, scor 3-2, după ce miercuri, în prima întâlnire, pierduseră în fața Rusiei, scor 2-3. Rezultatul de azi îi menține pe elevii lui Mircea Dinu în cărțile calificării, finala pentru locul doi urmând a se juca în această seară, contra Croației, de la ora 21:00 (ora României).

Într-o formă de zile mari, Ovidiu Ionescu a fost în Lisabona vârful de sabie al naționalei României. A câștigat meciul al doilea, echilibrând disputa și a dat dovadă de echilibru și rezistență fizică în ultima partidă, cea decisivă, câștigată în cinci seturi în fața lui Lubomir Jancarik, scor 3-2. Dinu a schimbat formula față de confruntarea cu Rusia, Hunor Szocs luându-i locul lui Constantin Cioti. Fratele lui Bernie a jucat în meciul 3 și printr-o evoluție inspirată și un caracter de fier, a întors în decisiv de la 5-9 și s-a impus cu 14-12. După prestația perfectă din prima zi, când a adus punctele tricolorilor cu Rusia, Adrian Crișan a cedat azi cele două partide. La această oră se joacă celălalt meci din grupă, Rusia – Croația.

ROMÂNIA – CEHIA 3-2

• Adrian Crișan – Lubomir Jancarik 2-3 (10-12, 11-7, 11-3, 9-11, 9-11)
  • Ovidiu Ionescu – Dmitrij Prokopcov 3-0 (12-10, 14-12, 11-8)
  • Hunor Szocs – Tomas Konecny 3-2 (11-7, 11-13, 6-11, 11-6, 14-12)
  • Adrian Crișan – Dmitrij Prokopcov 1-3 (11-5, 9-11, 4-11, 6-11)
  • Ovidiu Ionescu – Lubomir Jancarik 3-2
Publicat: 25 09. 2014, 18:24
Actualizat: 25 09. 2014, 18:33