Victorie clară pentru Bernadette Szocs în optimile Europeanului de tenis de masă de la Alicante: și-a luat revanșa în fața celei care i-a refuzat medalia la dublu. ORA și adversara din sferturi, pentru podium! Dodean, eliminată

Bernadette Szocs a făcut spectacol, sâmbătă la prânz, în optimile probei de simplu din cadrul Campionatelor Europene de tenis de masă de la Alicante (Spania), câștigându-și partida cu 4-0.

Eleva lui Viorel Filimon a rezolvat un prim set echilibrat cu Nina Mittelham, una dintre nemțoaicele care i-au refuzat lui Bernie și Elizei Samara medalia la dublu feminin (detalii AICI). Câștigarea manșei inaugurale i-a dat încredere campioanei Europe Top 16, care s-a impus mult mai clar în setul secund și a continuat forcing-ul până la linia de finiș.

• Bernadette Szocs – Nina Mittelham 4-0 (13-11, 11-4, 11-8, 11-9), în optimile CE de la Alicante

Bernadette Szocs, alături de Beatrice Romanescu, manager FRTM, în tribunele sălii din Alicante

Bernadette Szocs revine la masa de joc, sâmbătă, la 20:15 ora României, pentru a o înfrunta în sferturile probei de simplu pe poloneza de origine chineză, Li Qian – aflată cu o poziție mai jos decât tricolora în clasamentul european (locul 5). Miza este prezența pe podium, în condițiile în care, la Alicante, calificareaîn semifinale asigură, automat, bronzul.

• Tot sâmbătă la prânz, Daniela Dodean a ratat accederea în sferturi. Poloneza Katarzyna Grzybowska a învins-o cu 4-2 pe arădeanca în vârstă de 30 de ani (pe seturi, 10-12, 11-8, 11-7, 11-8, 8-11, 11-3).
  • Bernadette Szocs și-a completat, prin victoria în fața Ninei Mittelham, setul de prezențe în sferturi la ediția 2018 a Europeanului de tenis de masă. Sportiva de 23 de ani a acces pe tabloul final de 8 la mixt împreună cu Ovidiu Ionescu și la dublu feminin – împreună cu Eliza Samara, însă în niciuna dintre aceste probe nu a reușit să avanseze în semifinale și, implicit, să urce pe podium.
  • România va încheia CE de tenis de masă fără medalie în probele de dublu.
  • Sâmbătă, de la 15:45 ora României, Ovidiu Ionescu joacă în optimi la simplu masculin, încercând să egaleze performanța lui Bernadette Szocs.
  • Partidele pot fi urmărite online, pe Laola1.tv.

Publicat: 22 09. 2018, 14:33
Actualizat: 22 09. 2018, 17:36