Viciere de rezultat? Pepe le-a dezvăluit marocanilor ce discuție a avut arbitrul partidei cu Cristiano Ronaldo, în prima repriză: „Suntem la Cupa Mondială, nu la circ”. VIDEO | Africanii au avut două penalty-uri clare, la care centralul nu a dorit să folosească sistemul VAR

Portugalia a învins Maroc cu 1-0 în etapa a doua din faza grupelor, și a luat o opțiune importantă pentru calificarea în fazele eliminatorii. Deținătoarea Campionatului European are nevoie de un rezultat pozitiv în ultima etapă, contra Iranului. După meci, una dintre vedetele africanilor, Nordim Amrabat, a dezvăluit că centralul partidei Mark Geiger, l-ar fi rugat pe Cristiano Ronaldo să-i dea tricoul său la finalul jocului.

„Arbitrul i-a cerut lui Cristiano Ronaldo să-i dea tricoul în timpul primei reprize. Asta mi-a spus Pepe! Despre ce vorbim? Suntem la Cupa Mondială, nu la circ”, a spus Amrabat, conform Kicker.

Afirmațiile lui Amrabat aruncă paie pe foc, mai ales după ce Marocul a avut două penalty-uri neacordate. Centralul nu a dorit să folosească sistemul VAR în cele două momente, lucru neobișnuit pentru acest turneu final. În minutul 30, Boutaib a fost lovit în careul advers de Jose Fonte, dar arbitrul a lăsat jocul să meargă, fără măcar să consulte proba video. În repriza secundă, Pepe a încercat să respingă balonul centrat din colțul terenului, dar a degajat mingea direct în brațul său stâng. Geiger n-a fluierat, dar nici nu a dorit să vadă reluarea fazei.

Selecționerul Marocului, Herve Renard, a tranșat în câteva vorbe maniera în care Geiger a condus partida:”Trebuie doar să ne uităm la lovitura de colț în care este implicat numărul 3 (n.r Pepe) și atunci nu va mai fi nimic de spus”, a declarat antrenorul la finalul jocului.

După victoria cu Maroc, Portugalia a ajuns la patru puncte în Grupa B, fiind la egalitate cu Spania, în timp ce Iranul se află pe 3, la o lungime în spatele celor doi giganți. Marocul a părăsit competiția, la fel ca Egipt și Arabia Saudită, toate trei având zero puncte după primele două jocuri.