Un fost mare fotbalist englez a „explodat” în timpul meciului cu Tunisia. Siderat, a intrat pe twitter și și-a vărsat nervii: „Ce mama dracului!?”

Reprezentanta Albionului a început cum nu se poate mai bine primul meci jucat în Grupa G a turneului final, a deschis scorul repede, în minutul 11, prin golgheterul Harry Kane, dar lucrurile s-au complicat în minutul35, când Sassi a egalat dintr-un penalty comis de Kyle Walker, fundașul lui Manchester City. De atunci, tunisienii au renunțat la orice intenție ofensivă, iar Anglia s-a năpustit asupra porții lui Hassen, înlocuitorul lui Ben Mustapha, ieșit accidentat în minutul 16.

Din fața televizorului, Wright a observat, însă, cum Wilmar Roldan, arbitrul columbian al meciului, a închis ochii la două faze petrecute în careul africanilor. În ambele, Harry Kane a fost doborât de un fundaș advers și a cerut penalty, dar centralul nu a văzut niciuna dintre faze: „Ce mama dracului se întâmplă cu Harri Kane la cornere??? E aici vreun nenorocit de VAR sau nu?”, a scris Wright, furios, în timp ce elevii lui Gareth Southgate se chinuiau să găsească drumul spre gol.

Fază petrecută în prima repriză, când Kane e doborât în careu de un fundaș tunisian. Una identică a avut loc și în partea a doua!

Până la urmă, salvarea Angliei a venit tot de la Harry Kane, în primul minut de prelungiri. După un corner al lui Trippier, vârful lui Tottenham a reeditat faza primului gol, a apărut perfect la colțul lung după o deviere a stoperului Maguire și a înscris cu capul pentru 2-1.

Tatăl lui Brian Wright și Shaun Wright-Philipps, Ian Wright e unul dintre cei mai buni atacanți englezi din istoria recentă. A câștigat titlul de golgheter în Premier League în sezonul 1992/1993, când a marcat 29 de goluri pentru Arsenal, și mai are în CV un titlu de campion (1998), două Cupe ale Angliei (1993 și 1998) și o Cupă a Ligii Angliei (1993), toate câștigate în tricoul tunarilor pentru care a jucat din 1991 până în 1998. Concurent pe post cu atacanți precum Sherer, Owen sau Sheringham, Wright a prins 33 de meciuri și a marcat de nouă ori pentru naționala Angliei.

Publicat: 18 06. 2018, 22:51
Actualizat: 18 06. 2018, 23:04