Tragedie greacă, resentimente românești. Columbia începe în forță și devine favorită la câștigarea Grupei C: 3-0 cu Grecia

Columbia și Grecia au dat startul în Grupa C a Mondialului din Brazilia, într-o partidă care a provocat multe nostalgii, dar și frustrări, românilor. Câștig de cauză au avut sud-americanii, care își confirmă statutul de favoriți la primul loc al grupei: ColumbiaGrecia 3-0.

Două foste sau actuale cunoștințe ale românilor au deschis show-ul în Grupa C a Mondialului din Brazilia. Victima preferată a „Generației de Aur”, Columbia, a întâlnit coșmarul recent al naționalei lui Pițurcă, Grecia. Sud-americanii și-au respectat statutul de favoriți ai grupei și au debutat în forță la Belo Horizonte. „Omul” lui Napoli, Pablo Armero, a profitat de o aglomerație în careul elenilor și a găsit drumul spre poarta lui Karnezis, cu cel mai rapid gol al Columbiei la un Campionat Mondial (5).

Pablo Armero deschide scorul cu Grecia și Columbia își impune ritmul (FOTO: EPA)

Începută de la 1-0 pentru naționala lui Jose Pekerman, prima repriză s-a jucat apoi pe contre, cu grecii încercând să facă uitată seria rușinoasă de la Mondiale: cinci eșecuri în cele șase meciuri jucate, cu o singură partidă în care au reușit să înscrie. Samaras și Compania au echilibrat jocul și au preluat chiar inițiativa, deși cea mai mare ocazie a apărut abia în minutul 45, la un șut plasat reușit de Panagiotis Kone, dar a scos superb de Ospina (45). Elenii s-au mulțumit în cele din urmă cu plusul din statistici, acolo unde au condus aproape la toate capitolele.

Repriza secundă ne-a propus același scenariu: joc pe contre, gol Columbia. Teo Gutierrez a pus latul la o minge deviată la șase metri, în urma unui corner (58), și sud-americanii au dat drumul calculelor pentru a doua calificare din grupe, după cea de la CM 1990. Imediat după, a venit și replica fostei și viitoarei adversare a României, dar Gekas nu a nimerit decât transversala (62).

Și, cum generația lui Hagi este de mult o amintire, iar prezentul ne omoară, Fernando Santos a decis să îl trimită în teren și pe vechea și viitoare cunoștință a românilor, Mitroglou. Atacantul lui Fulham nu a schimbat însă nimic în joc. Mai mult de atât, James Rodriguez a șutat pentru scorul de neprezentare (90+3), iar Grecia mai are dreptul la două încercări, cu Japonia și Coasta de Fildeș. Pentru refacerea moralului, există România.

Gutierrez înscrie pentru 2-0 și victoria e asigurată. (FOTO: EPA)

GRUPA C: Columbia – Grecia 3-0 (Armero 6, Gutierrez 58, James Rodriguez 90+2)

Columbia: Ospina – Zuniga, Yepes, Zapata, Armero (Arias 74) – Cuadrado, Aguilar (Mejia 68), Ibarbo, Sanchez, J. Rodriguez – Gutierrez (J. Martinez 76)
Antrenor: Jose Pekerman

Grecia: Karnezis – Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas – Kone (Karagounis 78), Katsouranis, Maniatis – Salpingidis (Fetfatzidis 57), Samaras, Gekas (Mitroglou 64)
Antrenor: Fernando Santos

Stadion: Mineirao; Arbitru: Mark Geiger (SUA)

Publicat: 14 06. 2014, 20:59