TENIS DE MASĂ‚ | Trei medalii pentru România la Campionatul European de Tineret: zi intensă pentru Cristi Pletea, cu semifinală și finală încheiate în set decisiv

Tenisul de masă a adus României trei medalii la Campionatul European Individual de Tineret (U21), duminică, la Minsk.

Cristi Pletea a câștigat cea mai strălucitoare medalie – argint – în proba individuală. Constănțeanul, deja încoronat în România campion național al seniorilor în 2017, a jucat două partide extrem de intense duminică, în capitala republicii Belarus. Mai întâi, a câștigat o semifinală incredibilă în fața slovenului Darko Jorgic: românul a luat startul mai bun, a condus cu 1-0 și 2-1 la seturi și a găsit apoi răspunsul perfect după o revenire furibundă a adversarului, care l-a egalat și l-a depășit cu manșe câștigate la scor identic. De la 2-3, românul care va împlini 18 ani pe data de 28 mai a împins semifinala într-un set decisiv, pe care l-a și tranșat în favoarea sa, pentru a se impune cu scorul general de 4-3 (11-9, 7-11, 12-10, 5-11, 5-11, 11-7, 11-9).

Trei ore mai târziu, Cristi Pletea a pierdut la limită finala, tot în set decisiv, în fața cehului Tomas Polanski (va împlini 20 de ani în luna iulie). Românul a fost aproape de o revenire fantastică în meciul pentru aur, forțând decisivul de la 1-3, însă nu a reușit să se impună în fața celui care îl învinsese în semifinala a doua pe Rareș Șipoș cu scorul de 4-1. Tomas Polanski, principalul favorit al tabloului, și-a adjudecat trofeul cu scorul de 4-3 (11-6, 5-11, 12-10, 11-5, 5-11, 7-11, 12-10).

Rareș Șipoș – la individual masculin și perechea formată din Adina Diaconu și Andreea Dragoman – la dublu fete au completat zestrea de medalii a delegației coordonate de antrenorul Andrei Filimon, cu câte un bronz. Adina Diaconu și Andreea Dragoman au fost învinse de perechea Solomiya Brateyko / Natalia Bajor (Ucraina / Polonia), în semifinalele probei, scor 2-3.

Publicat: 11 03. 2018, 19:59
Actualizat: 11 03. 2018, 20:00