Tenis de masă: Bernadette Szocs a învins-o pe Daniela Dodean la ITTF Europe Top 16 Cup

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs (locul 24 în clasamentul european) a învins-o, sâmbătă, pe conaționala Daniela Dodean Monteiro (locul 18 ETTU), în semifinala pentru pozițiile 5-8 din cadrul competiției ITTF Europe Top 16 Cup, desfășurată în localitatea franceză Antibes.

Szocs (22 de ani) a trecut de Dodean (29 de ani) cu scorul de 4-3 (11-8, 4-11, 9-11, 6-11, 11-9, 11-8, 12-10).

În finala pentru locul 5, Bernadette Szocs va juca tot sâmbătă împotriva maghiarei Georgina Pota (32 de ani, locul 9 în clasamentul european). Pota a câștigat precedentele două confruntări directe cu Szocs.

De cealaltă parte, Daniela Dodean Monteiro o va întâlni pe suedeza Matilda Ekholm (35 de ani, locul 10 în ierarhia ETTU), în disputa pentru locul 7 la ITTF Europe Top 16 Cup.

Tot sâmbătă, Bernadette Szocs și Daniela Dodean Monteiro au pierdut în sferturile de finală ale competiției ITTF Europe Top 16 Cup, desfășurată în localitatea franceză Antibes.

Semifinalele competiției feminine din cadrul ITTF Europe Top 16 Cup 2017 sunt Sabine Winter (Germania, locul 12 ETTU) – Jie Li (Olanda, 8 ETTU) și Petrissa Solja (Germania) – Jia Liu (Austria). Meciurile vor avea loc duminică, 5 februarie.

Publicat: 04 02. 2017, 20:49
Actualizat: 04 02. 2017, 20:50