Surpriză? Messi, declarat „Balonul de Aur”. Germania are cel mai bun portar de la CM

Argentina a pierdut finala cu Germania (0-1) și nemții sunt noii campioni ai lumii. Deși au ajuns la patru trofee câștigate și au egalat Italia, germanii nu au câștigat și titlul de cel mai bun jucător al Mondialului, care a revenit argentinianului Messi.

Germania are însă și motive de satisfacție, pe lângă laurii de pe Copacabana. Neuer a fost ales cel mai bun portar al turneului final.

Mario Gotze a fost desemnat jucătorul finalei Cupei Mondiale, câștigate de Germania în fața Argentinei, scor 1-0, după prelungiri, informează fifa.com.

Gotze a jucat 32 de minute, a reușit 11 pase și a fost marcatorul unicului gol al meciului, în minutul 113.

Reprezentativa Germaniei a câștigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie, în urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obținută după prelungiri, scor 1-0, în fața selecționatei Argentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113, după o pasă de la Andre Schurrle.

Publicat: 14 07. 2014, 01:13
Actualizat: 14 07. 2014, 01:29