Surpriză de proporții în turneul olimpic de hochei: Suedia a fost eliminată de Germania. Cum arată cele două semifinale la PyeongChang

Suedia, vicecampioană olimpică la hochei pe gheață (masculin), a fost eliminată de Germania în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la PyeongChang. Nordicii au pierdut după prelungiri cu 4-3.

Suedia a avut probleme cu Germania încă din prima repriză, când s-a văzut condusă cu 2-0. După o repriză secundă albă, meciul s-a transformat într-un adevărat spectacol, cu nordicii într-o continuă ofensivă. Germania a condus cu 3-1 la jumătatea reprizei a treia, dar în numai 3 minute după ce a înscris ultimul gol s-a văzut egalată, scor 3-3. Partida a intrat în prelungiri, iar echipa cu șansa a doua a marcat golul calificării după 90 de secunde!

Cu siguranță Suedia nu și-a imaginat un asemenea scenariu, până la acest joc fiind singura națională care a câștigat pe linie. De partea cealaltă. Germania a obținut accederea în semifinale după o pauză de 42 de ani (Germania de Vest a câștigat medalia de bronz la ediția 1976).

Alături de Suedia, alte două reprezentative nordice au fost eliminate în sferturile de finală. Finlanda a pierdut cu 1-0 în fața Canadei, iar Norvegia a fost surclasată de Atleții Olimpici ai Rusiei (OAR) cu 6-1. În al patrulea sfert de finală, Cehia a învins Statele Unite cu 3-2 după prelungiri și executarea loviturilor de departajare.

Cele două semifinale programate vineri se vor desfășura după următorul program: Cehia – OAR și Canada – Germania.

Publicat: 21 02. 2018, 16:48
Actualizat: 21 02. 2018, 16:49