Suedia urmează exemplul Japoniei. Ce au putut să facă fotbaliștii nordici

La finalul partidei, suedezii s-au dus să-l consoleze pe Manuel Akanji, cel care și-a deviat mingea în poartă, la șutul lui Emil Forsberg din minutul 66. Mingea l-a bătut pe portarul elvețian Yann Sommer, iar Forsberg a stabilit și scorul final. FIFA l-a creditat pe decarul suedez pentru reușită, dar Akanji a fost vizibil afectat de devierea care a produs eliminarea țării sale de la CM 2018. Toivonen și-a îmbărbătat adversarul, întins pe mijlocul terenului.

Suedia și-a egalat cea mai mare performanță la un Campionat Mondial. Nordicii au mai ajuns în sferturi la ediția din 1994, dar au pierdut 0-1 cu Brazilia, care s-a impus în finala turneului. Atunci, nordicii au trecut în optimi de România, după 5-4 la penalty-uri. Suedia va juca mai departe cu învingătoarea dintre Anglia și Columbia.

Cea mai mare performanță a Elveției rămâne un sfert de finală jucat în 1954, an când a organizat Campionatul.