Sub ochii lui Szukala. Robert Lewandowski a înscris al doilea cel mai rapid hattrick din istoria preliminariilor

This browser does not support the video element.

Robert Lewandowski este performerul serii în preliminariile Euro 2016. Polonezul a reușit un hattrick în doar 4 minute, în victoria obținută de reprezentativa țării sale, scor 4-0, pe teren propriu, contra Georgiei.

Polonia a avut un meci mai greu decât ar fi anticipat oricine împotriva modestei naționale a Georgiei. Timp de peste o oră, leșii s-au chinuit fără succes să trimită balonul în plasa porții lui Loria. Milik a deschis scorul, iar partida se îndrepta către o victorie la limită a gazdelor.

Dar Robert Lewandowski și-a adus aminte că în urmă cu 2-3 sezoane era o mașină de goluri și s-a pus pe treabă. Vârful lui Bayern a reușit o triplă în 4 minute (’89, 90+2 și 90+3), semnând al doilea cel mai rapid hattrick din istoria preliminariilor. Turcul Arif Erdem e cel mai rapid marcator a trei goluri în preliminarii, marcând de trei ori în trei minute (într-un meci Irlanda de Nord – Turcia 0-3, disputat la 6 septembrie 1999).

În clasamentul grupei D, Polonia e lider, cu 14 puncte. Pe locul secund deocamdată se situează Scoția, dar Germania are un meci mai puțin disputat: o formalitate, împotriva Gibraltarului.

De notat faptul că pentru Polonia fostul stelist Lukasz Szukala a fost integralist.

Publicat: 13 06. 2015, 21:12
Actualizat: 13 06. 2015, 21:14