Strategie sau sperietură? Un alt star uruguyan e în pericol pentru meciul cu Franța

Selecționerul uruguayan Oscar Tabarez (71 de ani) ar putea avea o misiune grea pentru meciul din „sferturi” împotriva Franței. După ce Edinson Cavani a ieșit accidentat în meciul din „optimi” cu Portugalia, statutul unei alte vedete este sub semnul întrebării.

Este vorba despre Luis Suarez (31 de ani), despre care publicația iberică Marca a scris că s-a accidentat la piciorul drept în timpul unui antrenament de la baza de pregătire din Nizhny Novgorod și a ieșit șchiopătând din antrenament. Totuși atacantul de la Barcelona a revenit puțin mai târziu, ceea ce poate însemna că a fost doar o alarmă falsă.

De la sesiunea de antrenament a lipsit doar eroul din meciul cu Portugalia. Staff-ul selecționate uruguayene îl monitorizează în continuare pe Cavani, însă în acest moment prezența vârfului lui PSG în meciul cu Franța nu este sigură.

Luis Suarez cu două goluri și Edinson Cavani cu trei reușite sunt cei mai buni marcatori ai Uruguayului la Campionatul Mondial din Rusia. Ei întâlnesc vineri, de la ora 17:00, în sferturile de finală, naționala Franței. Tot vineri, în celălalt sfert de finală al zilei, vor da piept Brazilia și Belgia, de la ora 21:00, live pe TVR.