Știrile ProSport, 12 decembrie | Mihaela Măncilă vine cu cele mai noi informații ale zilei

This browser does not support the video element.

Bună ziua. Sunt Mihaela Măncilă, bine v-am găsit la Știrile ProSport.

Visul frumos s-a încheiat. Fetele de la naționala de handbal au pierdut calificarea în sferturile Campionatului Mondial în ultimele secunde ale partidei cu Cehia. OFF A fost 27 la 28, iar tricolorele au terminat în lacrimi meciul. „Dezamăgirea este extrem de mare. Este doar vina noastră că am pierdut, am avut greșeli inexplicabile”, a spus Eliza Buceschi. România a bifat 4 victorii din 5 posibile în grupa A de calificare în optimi.

Dacă tricolorele de la handbal nu au putut să creadă că au fost eliminate în optimi și pentru jucătoarele din Cehia calificarea în sferturile Campionatului Mondial a fost o surpriză. OFF „Nu știm cum am făcut-o! Am avut răbdare, iar la ultima fază a meciului am fost bine pregătite. Ne-am depășit așteptările”, a spus Alena Setelikova, în timp ce Iveta Luzumova a declarat pentru site-ul IHF: „E un șoc pozitiv pentru toată lumea! Nu ne-am mai calificat niciodată într-un sfert de finală la CM, așa că ne vom bucura de fiecare secundă în meciul viitor.”

Aseară s-au jucat și ultimele două partide din etapa 21 a Ligii I. Sepsi Sfântu Gheorghe a reușit să producă surpriza, a câștigat acasă cu CSMS Poli Iași, cu 2-1, iar Dinamo a bifat și ea o victorie aseară. A fost 2-0 în fața Voluntariului lui Niculescu.

Miriuță s-a bucurat doar pe jumătate după cele 3 puncte câștigate de băieții lui pe Ștefan cel Mare. Dacă prima repriză a fost premiată ca fiind cea mai bună de când este Miriuță antrenor al dinamoviștilor, în a doua parte a meciului, jucătorii alb-roșii au lăsat de dorit.

Rivala FCSB-ului din șaisprezecimile Europa League, Lazio, a suferit aseară în Serie A. Immobile și-a îngropat echipa. OFF Atacantul a fost eliminat după ce a primit roșu în minutul 45. Lazio a suferit în repriza a doua, a înscris un gol, însă Torino a marcat de 3 ori. Echipa lui Radu Ștefan a pierdut acasă cu 1-3 și este pe 5 în Serie A. FCSB și Lazio se vor întâlnit în Europa League în februarie 2018.

Keșeru a fost fericit aseară. A bifat golul cu numărul 10 în acest sezon la Ludogorets. Atacantul naționalei a deschis scorul în meciul cu Pirin Blagoevgrad. A fost 2-0 pentru Ludogorets, care se află pe primul loc în campionatul Bulgariei.

Suedezele de la naționala de handbal au ales să se bucure de calificarea în  sferturile Campionatului Mondial într-un mod inedit. În vestiar, în frunte cu jucătoarea CSM-ului, Isabelle Gullden, suedezele au demonstrat că la fel de bine cum știu handbal, știu și să danseze.

Luptătorul Conor Mcgregor a fost one man show într-un club din Londra. A aruncat cu bani, dar nu la lăutari, ci a asistat la un spectacol de striptease. La el pe masa au dansat 3 fete care le-au făcut seara mai frumoasă irlandezului și prietenilor lui.

Aici se opresc știrile ProSport. Sunt Mihaela Măncilă, vă mulțumesc pentru atenție și ne vedem și mâine de la ora 13:30 cu alte noutăți din sport. La revedere!

Publicat: 12 12. 2017, 16:21
Actualizat: 12 12. 2017, 16:22