STATISTICĂ‚ | Olanda a tras singurul șut pe poartă în prelungiri. Messi nu a pasat în careul lui Cillessen în primele 90 de minute

Argentina a ajuns în finala Cupei Mondiale după ce a trecut de Olanda, la capătul executării loviturilor de departajare.

A doua semifinală a Mondialului nu s-a apropiat ca spectaculozitate de BraziliaGermania 1-7, iar cifrele subliniază acest lucru. Ca un exemplu grăitor al încrâncenării de pe teren, este de ajuns să observăm că primul și singurul șut pe poartă al europenilor a venit în minutele de prelungire.

Echipa lui Van Gaal a ținut mai mult mingea pe tot parcursul jocului, dar fazele de poartă au lipsit cu desăvârșire. De cealaltă parte, cele mai mari ocazii ale Argentinei au venit în finalul celei de-a doua reprize de prelungiri. Totuși, până în minutul 100, Lionel Messi nu pasase niciodată în interiorul careului lui Cillessen, semn că starul Barcelonei nu a avut cel mai reușit meci.

Argentina s-a calificat în finala de pe 13 iulie, pe care o va juca în compania Germaniei, de la ora 22:00. Sâmbătă, în finala mică, vor juca Brazilia și Olanda, de la ora 23:00.

Publicat: 10 07. 2014, 02:19
Actualizat: 10 07. 2014, 02:31