Spania – Franța și Italia – Anglia, în SFERTURI! **”Coafați” de Rooney! Anglia – Ucraina 1-0! Ucrainenii au avut un gol anulat: 3 arbitri nu au văzut mingea în poartă

Revenirea lui Rooney, după cele două etape de suspendare, s-a dovedit a fi cu noroc pentru englezi. Atacantul lui United a înscris unicul gol al partidei, în debutul celei de-a doua reprize, după ce ratase în prima parte alte două ocazii bune de a marca.

Anglia va merge mai departe în sferturile EURO, din postura de câștigătoare a grupei, și va întâlni Italia, în sfertul de finală ce se va disputa pe 24 iunie, începând cu ora 21.45.

Min. 90+3 – Final de meci.

Min. 90+1 – Yarmolenko încearcă un șut pretențios, dar balonul se duce peste.

Min. 90 – Se arată trei minte de prelungire.

Min. 87 – Schimbare la Anglia. Iese Rooney, intră Oxlade Chamberlain.

Min. 86 – xx Shevchenko primește galben.

Min. 82 – Schimbare la Anglia. Iese Welbeck, intră Carroll

Min. 81 – Nazarenko trage peste poartă de la peste 20 de metri.

Min. 78 – xx A. Cole vede galben.

Min. 78 – Schimbare la Ucraina. Iese Garmash, intră Nazarenko.

Min. 77 – Schimbare la Ucraina. Iese Milevsky, intră Budko.

Min. 74 – xx Rakitsky primește galben.

Min. 73 – xx Gerrard este avertizat.

Min. 70 – Schimbare la Ucraina. Iese Devic, intră Shevchenko.

Min. 69 – Schimbare la Anglia. Iese Milner, intră Walcott.

Min. 68 – Pyatov are o intevenție remarcabilă la șutul din voleu al lui A. Cole. Corner pentru Anglia.

Min. 64 – Rooney execută o lovitură liberă pe lângă poartă

Min. 63 – xx Tymoschuk vede galben.

Min. 62! Terry respinge o minge ce la prima vedere părea că nu a trecut de linia porții, dar reluările confirmă faptul că brigada de arbitri a greșit neacordând golul la reluarea lui Devic.

Min. 61 – Milevsky reia cu capul peste poartă, din 6 metri.

Min. 59 – Rooney faultează în atac.

Min. 55 – Konoplyanka trage de la 35 de metri peste poartă.

Min. 54 – Rooney scapă singur pe contraatac, dar este ajuns de fundașii Ucrainei.

Min. 52 – Centrarea lui Gusev, de pe dreapta, este respinsă de Hart de sub bara transversală.

Min. 47 – GOL ANGLIA! Rooney trimite cu caul în poartă, din 2 metri, după o centrare perfectă a lui Gerrard, de pe dreapta.

Min. 46 – A început a doua repriză.

Min. 45 – Finalul primei reprize.

Min. 43 – Yarmolenko obține un corner după ce dribleză mai mulți fundași în careul englez.

Min. 38 – Anglia ține mingea cu pase scurte, presingul Ucrainei este inutil.

Min. 32 – Până în acest moment, Anglia nu a avut niciun șut pe poartă.

Min. 30 – Yarmolenko ratează din poziție bună, șutul său la colțul lung este reținut de Hart.

Min. 26 – Ashley Cole centrează lung de pe stânga, Rooney reia cu capul pe lângă poartă.

Min. 24 – Gerrard centrază de la 30 de metri, poziție lateral dreapta, Rooney nu poate relua pe poartă și mingea este deviată de Pyatov în corner.

Min. 22 – Gusev trimite de la 16 metri peste poarta lui Hart.

Min. 17 – Konoplyanka trage în Terry de la 25 de metri, mingea ajunge la Tymoschuk, dar șutul acestuia se duce peste poartă.

Min. 15 – Rakitskiy trage peste poartă de la peste 20 de metri.

Min. 14 – Gusev respinge cu capul o centrare de pe dreapta și Anglia are primul corner al partidei.

Min. 11 – Cole centrează de pe stânga, Pyatov reține fără probleme.

Min. 7 – Garmash trage de la 30 de metri, mingea ocolește vinclul porții lui Hart.

Min. 3 – Debutul partidei îi găsește pe ucraineni în ofensivă.

MIn. 1 – A început partida.

Pe 19 iunie, la Donețk, începând cu ora 21:45, Anglia întâlnește Ucraina în ultimul meci al celor două naționale în Grupa D.

Echipele de start:

Anglia (4-4-1-1): Hart – Johnson, Terry, Lescott, Cole – Milner, Gerrard, Parker, Young – Rooney – Welbeck
Rezerve: Green, Butland, Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe.

Ucraina (4-1-2-1-2):
Pyatov – Gusev, Rakitskiy, Khatcheridi, Selin – Tymoschuk – Yarmolenko, Konoplyanka – Garmash – Milevsky, Devic
Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Mikhalik, Butko, Aliyev, Rotan, Nazarenko, Shevchenko, Voronin, Seleznyov

Central: Viktor Kassai

Anglia
Portari: Joe Hart, Robert Green, Jack Butland
Fundași: Glen Johnson, Ashley Cole, Gary Cahill, John Terry, Leighton Baines, Phil Jones, Joleon Lescott, Phil Jagielka
Mijlocași: Steven Gerrard, Frank Lampard, Ashley Young, James Milner, Scott Parker, Stewart Downing
Atacanți: Theo Walcott, Andy Carroll, Wayne Rooney, Alex Oxlade-Chamberlain, Jermain Defoe, Danny Welbeck

Ucraina
Portari: Maxym Koval, Andriy Pyatov, Oleksandr Goryainov
Fundași: Yevhen Selin, Yevhen Khacheridi, Olexandr Kucher, Vyacheslav Shevchuk, Taras Mikhalik, Yaroslav Rakitskiy, Bohdan Butko
Mijlocași: Anatoliy Tymoshchuk, Denys Garmash, Olexandr Aliyev, Oleh Gusev, Ruslan Rotan, Serhiy Nazarenko, Yevhen Konoplyanka
Atacanți: Andriy Shevchenko, Andriy Voronin, Andriy Yarmolenko, Artem Milevskiy, Yevhen Seleznyov, Marko DeviÇ