Singurul reprezentant al României la proba de ciclism de la JO 2012 a abandonat!** „Nu am reușit să rezist unui tempo atât de ridicat”

UPDATE 18.43 – Andrei Nechita a declarat că experiența de la JO 2012 a fost una frumoasă, dar nu a putut rezista tempoului impus de ceilalți competitori.

„A fost o experiență frumoasă să fiu între atâția mari campioni. Eu am încercat să dau tot ce am avut mai bun din mine, dar nu am reușit să rezist unui tempo atât de ridicat”, a spus Nechita pentru wwww.prosport.ro

Nechita a abandonat cu 70 de km inainte de finalul cursei. Cursa s-a întins pe distanța de 249.5 km.

Singurul participant al României în probele de ciclism de la Jocurile Olimpice, Andrei Nechita, nu a terminat, sâmbătă, cursa pe șosea, desfășurată pe distanța a 249,5 kilometri, informează site-ul oficial al competiției.

Nechita a trecut de primele șase puncte de control ale traseului, când ocupa locul 124, însă la următoarele două, dar și la final nu a mai ajuns.

Medalia de aur a fost câștigată de Alexandr Vinokurov (Kazahstan, 38 de ani) care a terminat cursa în 5 ore, 45 de minute și 57 de secunde, care l-a învins la sprint pe rutierul columbian Rigoberto Uran Uran. Medalia de bronz a fost cucerită de norvegianul Alexander Kristoff, care a sosit la opt secunde de primii doi clasați.

Aceasta este cea de-a doua medalie olimpică din carieră pentru Vinokurov, care în 2000, la Jocurile Olimpice de la Sydney, a obținut argintul.