Samuraii au „tăiat” fotbalul, dar ajung dramatic în optimile Mondialului. Cronica meciului Polonia – Japonia 1-0

• Japonia a obținut dramatic calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia, după 0-1 (0-0) cu Polonia. În minututul 73, înainte ca Yerry Mina să marcheze în Senegal – Columbia 0-1, niponii erau eliminați, dar au supraviețuit grație cartonașelor galbene mai puține încasate de-a lungul turneului.
  • Pentru că Japonia și Senegal se aflau la egalitate la numărul de puncte (patru), la golaveraj (4-4), la numărul de goluri marcate (patru) și la meciurile directe (2-2), criteriul luat în calcul de FIFA pentru a de departaja a fost clasamentul fair-play. Acolo, Japonia a terminat cu patru cartonașe galbene, dintre care unul încasat în meciul cu Polonia, iar Senegalul cu șase, dintre care unul primit contra Columbiei.

Polonia s-a trezit greu în prima repriză. Începutul de meci i-a aparținut Japoniei, care avea nevoie de o remiză pentru a se califica în optimile Cupei Mondiale. Prima ocazie a partidei a venit în minutul 12, când Nagatomo a trimis mingea pe lângă poarta polonezilor. Un minut mai târziu, Yoshinori Muto a căutat și el golul, însă portarul Fabianski a respins și scorul a rămas intact. Polonia a amenințat serios poarta Japoniei după prima jumătate de oră. Kamil Grosicki a șutat puternic, însă goalkeeper-ul Eiji Kawashima a scos mingea de pe linia porții. La faza imediat următoare, Japonia a reacționat prin centrarea periculoasă a lui Sakai, iar Fabianski a reținut în doi timpi. Repriza s-a încheiat 0-0, iar la acest scor Japonia era calificată de pe prima poziție în grupa H.

Caruselul emoțiilor și minutele de penibil

La 10 minute de la reluarea meciului, Polonia a reușit să deschidă scorul și să o facă să tremure pe Japonia, care pierdea calificarea. Scorul din meciul Senegal – Columbia era 0-0. Rafal Kurzawa a bătut o lovitură liberă, iar „capul” lui Jan Bednarek l-a învins pe Kawashima. Bednarek a marcat primul gol în tricoul naționalei sale. În minutul 72, Yoshida a reluat cu capul după un corner, însă nu a nimerit poarta. Două minute mai târziu, Columbia a deschis scorul în cealaltă partidă a grupei, iar Japonia a urcat pe locul secund datorită celor patru cartonașe încasate, spre deosebire de cele șase ale Senegalului. Atrași de mirajul optimilor, „samuraii” au omorât fotbalul.

Lewandowski a încercat să dubleze avantajul Poloniei, a reluat din cădere un balon trimis în fața porții de Grosicki, dar mingea a trecut peste poartă, iar meciul s-a încheiat 1-0 pentru europeni, care au fost eliminați, însă au câștigat primele trei puncte de la Cupa Mondială. Nu înainte ca Japonia să plimbe mingea de-a latul timp de minute bune, să refuze să atace poarta adversă și să-l forțeze pe arbitrul zambian al meciului să fluiere finalul cu câteva secunde înainte ca timpul rezervat prelungirilor să expire. Un moment care nu face cinste unei națiuni pentru care corectitudinea e pe primul loc, dar clișeul „scopul scuză”

Japonia s-a calificat în optimi de pe poziția secundă.

Clasament Grupa H: Columbia (6 puncte), Japonia (4 puncte), Senegal (4 puncte), Polonia (3 puncte)

Japonia – Polonia 0-1