Sabrerii de la CSA Steaua au luat caimacul la Cupa Riposta. Matei Aniculoesei, elevul lui Adrian Cârlescu, s-a impus la masculin

Sala Polivalentă din București a găzduit, pe 28 și 29 ianuarie 2017, concursul internațional de sabie pentru cadeți – Cupa Riposta, iar sportivii CSA Steaua București au fost remarcații acestui eveniment, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Competiția a fost ultima etapă din Circuitul European de cadeți, sezonul 2016-2017, și s-a disputat la feminin și masculin, doar la individual. În cele două zile de concurs, au luat startul 194 de sportivi din 18 țări din Europa, Asia, America de Nord și America de Sud.

Întrecerea masculină a fost câștigată de către Matei Aniculoesei, de la CSA Steaua. Pregătit de Adrian Cârlescu Badea, Matei a dispus în finală de Arne De Ridder (Belgia), scor 15-9.

În concursul feminin, Sabina Martiș (antrenori – Cătălina Anghel și Cosmin Hânceanu), tot de la CSA Steaua, s-a clasat pe locul al doilea, după ce a cedat în finală în fața sportivei Olena Pysarenko (Ucraina), scor 11-15.

Cupa Riposta la sabie a fost un concurs organizat de către clubul privat de sabie CS Riposta București (antrenori Sandu Constantin și Lucian Dina), cu sprijinul Federației Române de Scrimă.

Invitați de onoare la festivitățile de premiere din cele două zile au fost Mihai Covaliu – președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, la masculin, și Ana Maria Popescu – campioană olimpică la spadă în cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, la feminin.

Publicat: 31 01. 2017, 11:22
Actualizat: 31 01. 2017, 11:52