Sabella promite dedicație totală în finala cu Germania: „Vom fi umili, muncitori și vom da totul”

Selecționerul Argentinei, Alejandro Sabella, a declarat că jucătorii săi vor da totul în finala Cupei Mondiale cu Germania, chiar dacă au o zi mai puțin de odihnă decât nemții și au jucat și prelungiri cu Olanda în semifinalele competiției, informează presa argentiniană.

„Meciul cu Olanda a fost foarte greu, foarte închis. Așa sunt toate meciurile de la CM. Argentina are două titluri și mergem în finală, vom vedea ce putem face, cu o zi mai puțin de odihnă și după ce am jucat și prelungiri. Vom fi așa cum suntem mereu, umili, muncitori și vom da totul în finală”, a declarat Sabella.

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după ce a învins, miercuri, la Sao Paulo, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, selecționata Olandei, în semifinalele competiției.

La finalul celor 90 de minute de joc și a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Argentina au transformat Messi, Garay, Aguero și Maxi Rodriguez.

Pentru Olanda au înscris Robben și Kuyt, în timp ce Vlaar și Sneijer au ratat.

În finala Cupei Mondiale, Argentina va întâlni Germania, iar Olanda va juca pentru locul trei în compania Braziliei.