S-a aflat numele adversarei României din sferturile de finală ale Mondialului de tenis de masă

Câștigătoare a Grupei C a din cadrul Mondialului de tenis de masă de la Halmstad, echipa feminină a României a obținut dreptul de a juca direct în sfertuirile de finală ale competiției din Suedia, după parcursul excelent din serie, patru victorii și o înfrângere.

Miercuri după-amiază, delegația tricoloră a stat cu ochii pe meciurile din baraj pentru a-și afla adversara de joi, în confruntarea programată pe tabloul de 8, de la ora 17:00. Elevele lui Viorel Filimon vor întâlni selecționata din Hong Kong, care a trecut de naționala Taiwanului, scor 3-1.

Reprezentativa feminină a României s-a calificat direct în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Halmstad (Suedia) în urma parcursului fără cusur de marți. În mai puține de șase ore, elevele lui Viorel Filimon au învins Taipei (3-0) și Coreea de Nord (3-1), în etapa a patra, respectiv a cincea a Grupei C, câștigând astfel seria.

Naționala României e campioană europeană en-titre.

Publicat: 02 05. 2018, 19:01
Actualizat: 02 05. 2018, 20:53