Rusia italiană!** Capello l-a anihilat pe Ronaldo: Rusia – Portugalia 1-0

*Echipa antrenată de Fabio Capello a marcat prin Kerjakov în minutul 6, apoi s-a apărat tot meciul. Rușii au nouă puncte din tot atâtea posibile

*Portugalia a dominat, dar n-a avut nicio ocazie, în fața unor gazde care s-au închis perfect

*Este prima victorie a Rusiei în fața Portugaliei în era post-sovietică

Derby-ul grupei F, și poate cel mai tare meci al zilei de ieri din preliminariile CM 2014, a adus față în față două echipe cu maximum de puncte după primele două partide. Pe „Lujniki”din Moscova, Capello a ales să continue întinerirea Rusiei, renunțând la Arșavin, Pogrebniak și Pavliucenko, pe care nu i-a chemat pentru dubla cu Portugalia și Azerbaidjan. Dincolo, Bento a mulțumit medicilor că l-au recuperat pe Ronaldo, accidentat la umăr în „El Clasico”, dar CR7, la meciul 99 în națională, a fost aproape inexistent. Cine miza pe spectacol și o partidă cu multe goluri s-a calmat după ce rușii au deschis scorul rapid, când Kerjakov, găsit excelent de Șirokov, a speculat bulevardul din centrul defensivei lusitane și l-a învins pe Rui Patricio. 1-0 în minutul 6 și atât, pentru că meciul a curs pe un scenariu previzibil.

Pentru că dacă Fabio Capello nu s-a obișnuit cu Rusia, naționala pe care a preluat-o recent s-a adaptat deja la stilul său. Echipa care impresiona cu verva sa ofensivă la ultimele Europene s-a metamorfozat rapid într-o grupare care poate renunța la artificii. Mai ales când rezultatul îi convine. Iar în fața Portugaliei, care a dominat, dar steril, și-a arătat „fața italiană”. Cele mai mari ocazii din prima repriză le-a irosit tot Kerjakov. În partea secundă, Portugalia a forțat și mai mult, Bento a mutat doar pe ofensivă, Capello pe defensivă, dar lusitanii n-au reușit să-și creeze nicio ocazie mare la poarta lui Akinfeev. Mai mult, pe final (82), gazdele erau să-și majoreze diferența. Kokorin a driblat trei fundași, Patricio a respins șutul atacantului lui Dan Petrescu, apoi Șirokov a trimis puțin pe lângă poartă! S-a încheiat 1-0, prima victorie a Rusiei în fața Portugaliei în era post-sovietică. Iar signore Capello își continuă marșul triumfal, cu al treilea succes consecutiv. Fără gol încasat!

2-0 cu Irlanda de Nord, 4-0 cu Israel și 1-0 cu Portugalia sunt rezultatele Rusiei lui Capello în debutul preliminariilor

6
șuturi pe poartă a avut Portugalia, în timp ce Rusia a avut 4. Lusitanii au încheiat meciul cu o posesie de 70%

Publicat: 12 10. 2012, 23:31
Actualizat: 12 10. 2012, 23:32