Rusia a depus plângere la UEFA și susține că meciul cu Muntenegru trebuia suspendat din minutul 1

Federația Rusă de Fotbal a depus o plângere la UEFA după incidentele de la partida cu Muntenegru, suspendată în minutul 67, apreciind că meciul ar fi trebuit întrerupt definitiv încă din minutul 1, când portarul Igor Akinfeev a fost lovit de o fumigenă aruncată din tribune, anunță L’Equipe.

„Este rușinos că acțiunile fanilor din Muntenegru au distrus un meci foarte interesant. La finalul meciului am depus o plângere. Noi credem că jocul trebuia întrerupt din primul minut. UEFA știe acum părerea noastră”, a declarat președintele federației ruse, Nikolai Tolstih, pentru Sport Express.

UEFA a anunțat că așteaptă raportul observatorului și pe cel al arbitrului pentru a deschide o procedură disciplinară.

Și selecționerul Fabio Capello a afirmat că meciul trebuia suspendat încă din minutul 1: „Meciul trebuia suspendat imediat, dar noi am făcut ce ne-a spus observatorul, am mers pe teren să jucăm. Nu putea refuza”.

Meciul Muntenegru – Rusia, din preliminariile Euro-2016, a fost suspendat, vineri, în minutul 67, la scorul de 0-0, din cauza incidentelor survenite imediat după ce arbitrul german Denis Aytekin a acordat o lovitură de la 11 metri, ratată de rusul Roman Șirokov.

Meciul a fost suspendat după ce fanii au aruncat obiecte din tribune protestând față de decizia arbitrului german Denis Aytekin de a acordat un penalti pentru Rusia. Imediat după ce Șirokov a executat lovitura de la 11 metri, Aytekin a decis suspendarea definitivă a partidei marcată de incidente.

Prima oară, meciul a fost întrerupt pentru 30 de minute, în secunda 20, după ce portarul rus Igor Akinfeev a fost lovit în umăr de o fumigenă aruncată din tribune.

Portarul a fost scos de pe teren pe targă și transportat la spital, iar arbitrul a trimis jucătorii la vestiare.

Jocul s-a reluat după 30 de minute, cu Iuri Lodigin în locul lui Akinfeev, însă a fost suspendat definitiv în minutul 67.

Meciul Muntenegru – Rusia contează pentru grupa G de calificare la Euro-2016.