România, învinsă în sferturile de finală ale Cupei Mondiale la tenis de masă. Adina Diaconu a smuls Chinei singurul set al tricolorelor

Reprezentativa femină a României a cedat vineri în fața Chinei, scor 0-3, în faza sferturilor de finală ale Cupei Mondiale la tenis de masă, competiția care a adus la start, în Dubai, cele mai bune 12 națiuni.

Tabloul de concurs i-a scos în față echipei României, în faza sferturilor de finală, cel mai dificil adversar: China, țara cu șase jucătoare în Top 10 mondial, prezentă la Doha cu cele mai bune două jucătoare ale sale.

Antrenorul Viorel Filimon a mizat în premieră pentru competiția din Dubai, în primul meci, pe Adina Diaconu, sportiva de 15 ani, născută în Slatina, port-drapelul României la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing, din vara lui 2014. Adina a reușit, după primele două seturi cedate în fața jucătoarei aflate pe locul doi în clasamentul general mondial, Shiwen Liu, să își adjudece la mare luptă setul trei, 11-9, actul al patrulea revenindu-i din nou asiaticei cu opt ani mai în vârstă, cu un categoric 11-1.

Setul pus pe tabelă de Adina a fost singurul câștigat de reprezentantele României. Eliza Samara (tricolora cu cel mai bun clasament, locul 19) a început slab împotriva lui Meng Chen (locul 9), cu set cedat la 2. Samara a reușit să mai micșoreze diferența față de adversară în seturile următoare, însă nu suficient pentru a evita înfrângerea în minimum de seturi. La dublu, Camelia Poștoacă (locul 81 în lume) și Adina Diaconu (locul 147, la senioare) au cedat tot cu 0-3 în fața dublului celor mai bune două jucătoare de tenis de masă din lume, Ning Ding și Shiwen Liu.

România – China 0-3

Adina DIACONU – Shiwen LIU  1-3

Eliza SAMARA – Meng Chen 0-3

POȘTOACĂ‚ / DIACONU – DING / LIU 0-3